Папата со апел до политичарите: Не ги затворајте пристаништата за мигрантите

„Многу пати не им е дозволено да се истоварат во пристаништата….Ги експлоатираат криумчари. Некои политичари ги третираат како бројки и ги гледаат како закана”, рече изјави Франциск.

Папата Франциск денеска изјави дека политичарите не треба да ги затвораат пристаништата за очајните мигранти, а неговата изјава следеше откако судот доби зелено светло да почне истрага против Матео Салвини, антиимигрантиски настроениот поранешен италијански министер за внатрешни работи.

-Во целиот свет мигрантите и мигрантките се соочуваат со ризични патувања за да побегнат од насилството, војната и сиромаштијата, рече папата во текот на неделната аудиенција во Ватикан.

„Многу пати не им е дозволено да се истоварат во пристаништата….Ги експлоатираат криумчари. Некои политичари ги третираат како бројки и ги гледаат како закана”, рече изјави Франциск правејќи делумно отстапка од забелешките кои ги имал подготвено.

Коментарите на папата, чија одбрана на мигрантите е една од клучните ставки во неговиот понтификат, пристигнуваат само два дена откако италијанскиот сенатски одбор донесе одлука што може да доведе до судење на Салвини заради наводно грабнување мигранти.

Прочитајте и...  Моментот на ужасот: Се појави снимка од падот на украинскиот авион (ВИДЕО)

Во јули 2019 година Салвини, како министер за внатрешни работи, нареди 131 спасени мигранти да останат на бродот на отворено море кај Сицилија, што траеше шест дена, додека другите европски земји не се согласија да ги преземат.

Доколку биде прогласен за виновен, лидерот на крајно десничарската партија „Лига”, што во моментов е најпопуларната италијанска партија, може да добие и до 15 години затвор. Тоа ќе значи забрана за извршување политички функции, но и уривање на неговите амбиции да дојде до позиција иден премиер на Италија.

Салвини вчера кажа дека на евентуалното судење ќе се појави со „крената глава”.

Прочитај повеќе

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат

Белите мантили на удар – и буквално: Сè почести физички напади врз здравствените работници

Слободен печат

Дали е Брисел новото европско жариште?

Слободен печат

Азербејџан прогласи воена состојба: Ерменија размислува да ја признае независноста на Нагорно-Карабах

Слободен печат

Белоруската полиција со солзавец и шок бомби против „непослушните демонстранти“

Слободен печат

Судирите меѓу Ерменија и Азербејџан: Зошто започнаа и како светот гледа на нив? (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Именувањата на директорите ќе почнат најдоцна до 15 октомври

Слободен печат

Макрон: Лукашенко мора да си оди

Слободен печат

Заев: Фирмите што имаат загуба нема да треба да исплатат К-15 на вработените

Слободен печат

Париз ги повика Ереван и Баку на прекин на непријателствата

Слободен печат

Во Индија околу шест милиони инфицирани од коронавирус

Слободен печат

Мицкоски: Мафијата ќе стане побогата, а народот посиромашен (ВИДЕО)

Слободен печат