Папата пресуди: Меси не е Бог (ВИДЕО) – Слободен печат
СпортФудбал

Папата пресуди: Меси не е Бог (ВИДЕО)

Фудбалерот на Барселона доби официјална потврда дека не е божество, иако милиони фудбалски фанови така го доживуваат

Поглаварот на Римокатоличката црка, Папата Франциск, мораше да интервенира и ги разочара фановите на Лионел Меси. Иако милиони фудбалски фанови го доживуваат Меси како бог, Аргентинецот доби одговор од Папата. Папата Франциск му порача на Меси дека е врвен фудбалер и дека тука застанува секакво глорификување.

– Во теорија, да се зборрува дека Меси е бог е богохулење. Не можете да зборувате такви работи бидејќи тие не се вистина. Луѓето можат да зборуваат дека го сакаат Меси, дека е бог на фудбалскиот терен, тоа се само изрази во народот, жаргони. Но само еден Бог се слави и сè освен тоа е богохулење – порача Папата Франциск за телевизијата Ла Секста.

Новинарот Жорди Еволе му возврати на Папата дека тој верува дека Лионел Меси е божество и го праша дали смета дека Аргентинецот игра фантастично.
„Нормално дека игра фантастично, многу е добар, но не Бог“ одговори Папата Франциск кој и самиот е страствен фан на аргентинскиот Розарио.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close