Папата ја прифати оставката на парискиот надбискуп, обвинет дека имал интимна врска со жена

Мишел Аупетит
Парискиот надбискуп Мишел Аупетит/ Фото EPA-EFE/JULIEN DE ROSA

Папата Франциск ја прифати оставката на парискиот надбискуп Мишел Аупетит, соопшти во четвртокот Ватикан, додавајќи дека апостолски администратор е назначен за шеф на париската надбискупија, пренесува Ројтерс.

Светиот Отец ја прифати оставката на Мишел Аупетит и го назначи Жорж Понтие како апостолски администратор на париската надбискупија, соопшти Ватикан.

Аупетит (70) поднесе оставка кон крајот на ноември, откако беше обвинет во медиумите дека имал интимна врска со жена, што тој категорично го демантираше.

Тој е париски надбискуп од 2017 година, а е познат по своите строги ставови за семејството и биоетиката.

Видео на денот