Папата им ги миеше и бакнуваше нозете на затворениците (ФОТО)

Традиционално, на Велики Четврток, папата Франциск им ги миеше нозете на затворениците во еден затвор во близина на Рим.

Со овој ритуал се повторува гестот на Исус за понизност, со тоа што им ги измил нозете на апостолите пред Последната вечера, за да им покаже дека е подготвен да направи понизно дело.

-Мојот гест нека помогне да бидеме поуслужливи еден кон друг, повеќе пријателски и братски настроени, рече поглаварот на Католичката црква во проповедта.

Папата пред секого од 12-те затвореници, од кои деветмина од Италија, еден од Бразил, еден од Мароко и еден од Брегот на слоновата коска, клекна и им ги изми нозете. Со сребрен бокал го поливаше десното стапало на секој од затворениците, го избриша со бела крпа, им ја бакна ногата и потоа се ракуваше со секој од нив.

Прочитајте и...  Протест на илјадници лекари во 21 италијански град: „Не сакаме аплаузи туку вреднување на нашиот труд“

Откако 82 – годишниот Папа Франциск го заврши ритуалот, во кој само некои затвореници му ја бакнаа раката, се слушна аплауз и имаше размена на подароци.

Прочитај повеќе

БиХ: Протести во Сараево поради незадоволство од состојбата во државата

Слободен печат

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Слободен печат

Потврдени 35 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа

Слободен печат

Пендаровски: Нова вонредна состојба од 14 дена (ВИДЕО)

Слободен печат

ВО ЖИВО: Изјава на претседателот Стево Пендаровски

Слободен печат

Општина Гази Баба ги ослободи родителите од надомест за трошоци во градинка

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Објавени правилата од протоколот за запишување на првачињата (ФОТО)

Слободен печат

Почнува исплатата на парична помош за социјална и детска заштита

Слободен печат

Прва жртва на протестите во САД поради смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Слободен печат

Почна седницата на Советот за безбедност – Се одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Слободен печат

Ново инклузивно игралиште за деца со попреченост во Карпош

Слободен печат