Папата ги критикуваше политичарите кои шират омраза – Слободен печат
ВестиПланета

Папата ги критикуваше политичарите кои шират омраза

Франциск рече дека говорите на некои одговорни за редот или работата на владата потсетуваат на говорите на Хитлер во 1934 и 1936 година.

Папата Франциск изјави дека политичарите кои изразуваат омраза кон хомосексуалците, Ромите и Евреите го потсетуваат на Хитлер.

– Не случајно повторно се појавуваат симболи типични за нацизмот – рече папата во говорот на меѓународната конференција за кривично право.

Тој рече дека говорите на некои одговорни за редот или работата на владата потсетуваат на говорите на Хитлер во 1934 и 1936 година.

– Прогонот на Евреите, Ромите и лицата со хомосексуални склоности, претставува во вистинска смисла на зборот култура на отфрлање и омраза. Тоа се правеше во тие времиња, а денес се случува повторно –  рече папата.

Папата Франциск не ги именуваше политичарите ниту државите опфатени со неговата критика.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close