Папата Франциск предупредува: Конзумеризмот до Божиќ претставува вирус што ја напаѓа верата во самите корења - Слободен печат

Папата Франциск предупредува: Конзумеризмот до Божиќ претставува вирус што ја напаѓа верата во самите корења

Папата Франциско предупреди на зголемениот конзумеризам во периодот до Божиќ, што почна со Црниот петок, истакнувајќи оти желбата за трошење претставува „вирус што ја напаѓа верата во самите корења”.

– Мораме да се соочиме со илузијата дека човекот е среќен кога поседува многу работи. Спротивставете се на сјајните светла на конзумеризмот што овој месец свети околу нас, изјави папата Франциско.

Тој се одлучи да го коментира конзумеризмот во момент кога западниот свет го остави зад себе Црн петок, а денеска се соочи со Кибер понеделник.

Купувачите во САД само во купување преку интернет потрошија рекордни 7,4 милијарди долари на 29 ноември, за Црниот петок.

Папата Франциск го осуди конзумеризмот што го наметнува правилото „никогаш доволно работи”.

– Мораме да се спротивставиме на искушението дека смислата на животот е во трупање, истакна папата Франциск.

Прочитај повеќе

Заштитен и Охрид, ама и повеќето дивоградби!

Мирослава Бурнс

Владата на Џонсон го претрпе првиот пораз од изборите во декември

Слободен печат

Утрово во Лисиче е екстремно загадено

Слободен печат

Курсна листа: Еврото денеска со вредност од 61.49 денари

Слободен печат

Освојувањето на власта поважно од преговорите со ЕУ

Соња Христовска Угриновска

Исламска држава има нов лидер

Слободен печат

Остави Коментар

15 + 11 =

Прочитај повеќе

Три ракети паднале во близина на американската амбасада во Багдад (ВИДЕО)

Слободен печат

ОН ќе го разгледа договорот за регулирање на конфликтот во Либија

Слободен печат

Правниот тим на Трамп побара од Сенатот да ја повлече постапката за импичмент бидејќи не направил ништо погрешно

Слободен печат

Ангелов: Мојата фамилија живее во Скопје, зарем би дозволил да си ги трујам децата?

Слободен печат

Рама го поздрави договорот за воспоставување авиолинија Приштина-Белград

Слободен печат

ПУКОТНИЦА ВО САН АНТОНИО: Двајца загинати во ноќен клуб, полицијата трага по сторителот

Слободен печат