Папата Франциск побара економски модел каде би биле вклучени сиромашните

Папата Франциск изјави дека е итно потребно да се создаде поинаков економски модел во кој би биле вклучени сиромашните и маргинализираните.

Во вчерашната видео порака на младински форум во Асизи, папата ги повика младите економисти, претприемачи и бизнисмени да промовираат модели за развој по пандемија, велејќи дека ќе биде најлошо ако, по крајот на пандемијата на коронавирусот , се потоне уште подлабоко во трескавичен конзумеризам и форми на себична самозаштита”.

Наместо тоа, сиромашните треба да бидат поканети да учествуваат во разговорите за создавање на „различен економски наратив” за кој тој вели дека е итно потребен.

Папата ги повика младите да помогнат во промената на произведствените системите и шеми на потрошувачка за да ги направат поодржливи.

Прочитајте и...  Венецијанска комисија: Отсуство на соодветна јавна дискусија за првите чекори за уставни измени во Бугарија

Тој, исто така, изјави дека е време да се избегнуваат модели насочени само кон профит.

Папата изјави дека за време на пандемијата, најмногу се погодени луѓето на маргините на општеството.

Поврзани вести

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг му ja честиташе победата на Бајден

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Хаос на аеродромот во Шангај, терстирањето за ковид-19 излезе од контрола

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Драма меѓу две членки на НАТО во водите на Средоземното Море: Анкара протестира затоа што тимот на мисијата на ЕУ претресе турски брод на пат кон Либија

Илинка Иљоска

Велешките еколошки возила ги надминуваат границите

Слободен печат

ВИДЕО: На тајна венчавка се собрале 7.000 луѓе без маски

И.И.

Ахмети: Нема загриженост дека Меџити може да поднесе интерпелација против Груби и Османи

Слободен печат

Остави Коментар