Папата Франциск именуваше нов министер за економија – Слободен печат
ВестиПланета

Папата Франциск именуваше нов министер за економија

Тој доаѓа на местото на кардиналот Џон Пел, кој во Австралија е осуден за сексуално злоставување на две момчиња од црковниот хор.

Папата Франциск го именува за ватиканскиот министер за економија шпанскиот језуит Хуан Антонио Герера Алвес.

Тој доаѓа на местото на кардиналот Џон Пел, кој во Австралија е осуден за сексуално злоставување на две момчиња од црковниот хор.

Со тоа е потврдено дека Пел, кој е на отстуство од 2017 година, нема да се врати на функцијата. Пел во Мелбурнн отслужува шестгодишна казна и иако официјално нема ниту една функција, тој останува кардинал.

Функцијата министер за економија во Ватикан формално се нарекува префект на Секретаријатот за економија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close