Папа Франциск: Да не ги заборавиме другите војни

Папата Франциск / Фото EPA-EFE/VATICAN MEDIA

Папата Франциск повика да не се заборават другите војни кои беснеат низ светот. При враќањето од патувањето во Јужен Судан и Конго, папата се осврна на Сирија и Јемен, каде што војните беснеат повеќе од една деценија.

Папата Франциск ги спомна и конфликтите во Мјанмар и протерувањето на Рохинџите, како и конфликтот во Јужна Америка, каде што е роден.

„Има војни кои изгледаат поважни затоа што прават повеќе врева“, рече Френсис. „Но, целиот свет е во војна и самоуништување“, додаде тој.

На 24 февруари се одбележува годишнината од рускиот напад врз Украина. Франциск од самиот почеток се моли за мир во таа земја и речиси во сите свои говори ги споменува луѓето кои страдаат.

Патувањето во Киев останува невозможно, рече папата, додавајќи дека би сакал да замине во главниот град на Украина, но и во Москва, со надеж за прекин на огнот. Но, како што вели тој, таму не е добредојден.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот