ПАОК ја остави Бенфика без Лига на шампиони (ВИДЕО)

Фудбалерите на грчкиот тим ја совладаа Бенфика со 2:1 и се пласираа во плеј-офот за пласман во Лигата на шампионите.

Грчкиот тим приреди изненадување со победата над фаворизираниот португалски тим, а пласман во плеј-офот обезбедија уште и екипите на Динамо Киев и Гент.


Сите голови паднаа во второто полувреме, ПАОК поведе во 63. минута со автоголот на Јан Фертонген, а 12. минути подоцна на 2:0 зголеми Андрија Живковиќ кој ова лето пристигна во прчкиот тим токму од редовите на Бенфика. Поразот на португалскиот тим го ублажи Рафа Силва во судиското продолжение.
ПАОК за пласман во групната фаза ќе игра против рускиот Краснодар.

Сигурен настап имаше и Динамо Киев кој со 2:0 го совлада АЗ Алкмар и обезбеди пласман во последната рунда од квалификации за ЛШ. На стартот од второто полувреме Родригез го донесе во водство украинскиот тим, а пласманот во плеј-офот го завери Шарапенко во 86. минута.

Прочитајте и...  Куп: Вардар за четвртфинале против Академија Пандев


Противник на Динамо Киев во плеј-офот ќе биде белгискиот Гент кој вечерва со 2:1 беше поуспешен од Рапид Виена.

Прочитај повеќе

Мурињо на пенали го елиминира „ученикот“ Лампард од Лига купот

Слободен печат

Динамо Киев, Олимпијакос и Ференцварош ќе играат во ЛШ

Слободен печат

Војдан Стојановски и Данкерк го доживеаја и вториот пораз во францускиот шампионат

Слободен печат

Ролан Гарос: Циципас со пресврт во второто коло

Слободен печат

Сопственикот на Далас, Кјубан го спаси од улица пропаднатиот НБА играч

Слободен печат

Металург ќе игра во ракометната Лига на Европа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дортмунд ги одби милионите од Јунајтед за Санчо

Слободен печат

Алкантара позитивен на коронавирус

Слободен печат

Тони Надал: За Федерер секогаш имавме план, против Новак не знавме што да очекуваме

Слободен печат

Иако загуби од Ѓоковиќ, Имер го има поенот на турнирот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар повторно не игра ЛШ, одложен натпреварот и против Пик Сегед

Слободен печат

КФСМ има резервен план доколку се појават проблеми со коронавирусот во мак баскетот

Зоран Спасоски