8 C
Скопје

Пановски: Британскиот сој на вирусот полесно се шири, граѓаните да не се опуштаат и да носат сертифицирани маски

Рестриктивните мерки се потребни, меѓутоа се невозможни заради тоа што економијата и народот не може да издржи. Луѓето бараат опуштање на мерките и ако се донесат рестриктивните мерки целиот град ќе биде блокиран што само по себе носи ширење на болеста. Не очекувам да има некои рестриктивни мерки, треба да останат постојните, а ќе има апели за употреба на средства за лична заштита. Од здравствен аспект би ги затворил рестораните, меѓутоа дали е тоа реално и можно да се затворат комплет, но економски тоа е очигледно не изводливо. За казина и обложувалници не би разговарал ниту две минути. Тоа е затворен простор без прозори без проветрување.

Ова вечерва го истакна микробиологот Никола Пановски, кој рече дека најважно е граѓаните да не се опуштаат, туку да ги почитуваат мерките за заштита. Помала доза од британскиот сој на вирусот, посочи тој, е потребна за да предизвика болест.

– Тоа што порано го викавме два метри растојание не е доволно во затворен простор. Сега со маски веќе не е сто отсто безбедно, а се смета дека со овој сој не е безбедно на два метри двајца да зборуваат без маски ако едниот е инфициран. Да не зборувам за кашлање и кивање, доволно е зборување, за да достигнат тие аеросоли, што не беше претходно можно, Клиничарите кажуваат дека кај британскиот сој на вирусот поретко се губи чуството за мирис и вкус, поизразена е кашлицата. Многу повеќе се лепи за носот, побрзо продира низ клетките, рече д-р Пановски во емисијата „Само вистина” на Канал 5 телевизија.

Прочитајте и...  Попоски: Продолжува променливото време – дожд и грмежи, температурите до 18 степени

Според него, законот треба да се смени, треба да не се носат маски таму каде не може да се пренесе вирусот и да му се олесни на народот.

– Во урбани средини нека се носи маска, но не и по села, ливади, ниви и по планини, па дури и во парк кога нема гужва. Второ треба да се тргнат шалови, марами и платнени маски, тие сега не штитат. Надвор не е битно, а во затворен простор треба да стои дека не важи веќе шал или марама, туку мора да се носат сертифицирани заштитни маски, како што се хируршка маска или маска N95. Треба да се засилат мерките, не може луѓе во продавница да влегуваат без маска.

Прочитајте и...  Норвешкиот научник кој утврди врска меѓу вакцината на „АстраЗенека“ и смртните случаи од тромбоза криел дека земал пари од „Фајзер“

Потенцира дека бројките на заболени во државава се должат на британскиот сој, кој полесно се шири, но и на опуштањето на народот.

– Тоа е не само кај нас, туку и во светот кога бројките на заболени се намалуваат и народот се опушта. Почнаа собирања на граѓаните што може да доведе до ширење на вирусот. Ова зголемување на бројот на заболени, се надеваме дека ќе остане како благ бран. Мислам дека ќе трае најмалку еден месец и ќе се движи меѓу 500 и 700 заболени. Да се апелира автобусите, автомобилите, таксистите да возат со отворени прозорци бидејќи за стотина до петсто пати се намалува преносот ако наизменично отворите два прозорци во автомобил. Во работните колективи да се овозможи проветрување и се што може да се прави да се прави на отворено со дистанца и почитување на мерките, рече д-р Пановски.

Прочитајте и...  Филипче по средбата со Лончар: Институтот „Торлак" ќе биде наш стратешки партнер за набавка на вакцини против ковид-19

Тој рече дека 110 илјади пријавени за вакцинација е минимална бројка.

– Ако остане оваа бројка, 20 отсто од вакцините ќе ги потрошиме, а за 80 отсто треба да бараме некој да ни ги купи. Мислам дека кога ќе се види дека во Србија се отвора економијата, кога ќе ги видат луѓето како седат по кафани, дека бројките се ниски и дека патуваат низ светот, тогаш мислам дека и кај нас ќе почнат да се пријавуваат за вакцинација. Факт е дека ги нема вакцините, а имавме ветувања. Добра страна е што во март, април и мај додека не стигнат вакцините и додека поминат три месеци да почнат да дејствуваат, е побрзо создавање колективен имунитет, додаде микробиологот Пановски.

Поврзани вести

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

По Велигден, во Бугарија може да има уште еден бран на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар