Паниката од Италија пристигнува во Хрватска? Продавниците се празнат, цените на маските растат

Во Хрватска е потврден првиот случај на заразен со коронавирус, а во аптеките ширум земјата веќе недостасуваат заштитни маски.

Ситуацијата веќе некои ја искористуваат, и се обидуваат да заработат. Добавувачите кои се бават со медицински материјали и производи нудат маски по цена од околу едно евро (осум куни). Вообичаената цена на маските е 0,17 куни, пренесува ХРТ.

Аптеките добиле понуда од некои добавувачи за маски по повеќекратно повисоки цени од вообичаеното, потврди претседателката на Лекарската комора на Хрватска, Ана Солдо.

– Цената на една обична хирушка маска, двојлојна или трослојна, доколку дојде од тие добавувчи, во малопродажба би била околу осум куни и 10 липи – додаде таа.

Оцени дека тоа се единствените маски, бидејќи маски по обична цена речиси и да веќе нема никаде во аптеките во Хрватска.

Прочитајте и...  Почина родилката од Охрид, била донесена со мртов плод, не била заразена од коронавурис

Засега во болниците во Хрватска не би требало да има проблеми со медицинска опрема.

Хрватските малопродажни ланци се под се поголем притисок од масовни купувања поради паниката предизвикана од коронавирусот, известува порталот „Сибиз“, повикувајќи се на информации од читателите.

Една продавница во самиот центар на Загреб останала со толку малку роба како никогаш претходно, информира продавачка за овој портал. Најмногу се купуваат залихи на храна – првенствено ориз и тестенини, како и основни продукти како тоалет хартија.

Веројатно дел од луѓето се поттикнати од информациите кои доаѓаат од Италија, каде се забележани повеќе од стотина случаи на заразени со коронавирус и засега седум мртви, наведува „Сибиз“.

Луѓето купуваат конзервирана храна, вода и средства за деизнвекција, чекајќи ја изолацијата и затворање во своите домови.

Прочитајте и...  Калифорнија ќе ослободи 3.500 затвореници поради опасност од ширење Ковид - 19

Купувачите во Италија мораа да чекаат во редови додека трговците се обидуваат да организираат групи од по четириесетина луѓе кои наизменично ќе влегуваат во продавниците по производи. Во Хрватска се уште нема таква паника, но изгледа дека трговците и во оваа земја ќе имаат проблем со залихите во следните денови, оценува „Сибиз“.

Прочитај повеќе

Мисајловски: Државата мора под итно со финансиски инекции да им помогне на сите компании

Слободен печат

На сета мака одекна експлозија во Италија: Шест лица извлечени од под урнатините!

Слободен печат

Едуард Филип: Ситуацијата низ која минува Франција е „без преседан”

МИА Агенција

Коронавирусот и коси и домородците во Амазонија

МИА Агенција

Мажот пронајден починат во својот стан во Битола немал коронавирус

Слободен печат

Партијата на Шарец против давањето широки овластувања на словенечката војска

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За два дена 300.000 лица Романци останаа без работа, бројот на невработени се искачи на 800.000

МИА Агенција

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Апел до германските државјани да не патуваат за време на велигденските празници

МИА Агенција

ССНМ и ЗНМ: Отпуштање новинари не смее да биде прва мерка за справување со кризата

Слободен печат

Европскиот парламент ја понуди својата зграда за болница

МИА Агенција

Кој ќе ги прекрши мерките за изолација во Франција, ќе работи општествено корисна работа во болница!

Слободен печат