Паника во Киев, меѓународниот аеродром „Жуљани“ евакуиран по дојава за бомба

Меѓународниот аеродром „Жуљани“ во Киев / фото: Јутјуб/принтскрин

Меѓународниот аеродром „Жуљани“ во Киев денеска е евакуиран во акција на полицијата и службата за безбедност по пријава за поставена експлозивна направа во неговите простории, јавија локалните медиуми.

Телевизискиот канал „Украина-24“ јави дека патниците чекале пред зградата на аеродромот и дека дојавата за бомбата била анонимна.

Аеродромот досега неколку пати бил цел на закани за поставени бомби, но со претресите било утврдено дека се лажни, пренесе Тасс.

Видео на денот