Пандев: Наполи го игра најдобриот фудбал во Европа, се надевам ќе донесат трофеј во градот

Наполи - Џенова/7 април 2013/фото: EPA/CESARE ABBATE

Горан Пандев кој неодамна и официјално објави крај на неговата кариера смета дека екипата на Наполи кој е негов поранешен тим го игра најдобриот фудбал во Европа во овој момент.

Наполи вчера го декласираше Ајакс со убедливи 1:6, ова беше најубедливиот пораз за холандскиот гигант на домашен терен во најелитното европско натпреварување. Дресот на Наполи Пандев го носеше кога овој клуб располагаше со супер триото Кавани, Лавеци и Хамшик.

„Во овој момент Наполи го игра најдобриот фудбал во Европа. Не се сомневам во тоа, се што им се случува заслужуваат. Наполи е навистина силен тим и го покажува тоа. Сите тимови кои играат во Лигата на шампионите се на врвно ниво. Тие се тим кој располага со многу технички добро потковани фудбалери и силен среден ред. Се надевам дека Наполи ќе донесе трофеј во градот, бев таму и знам колку тоа им значи на луѓето од ова место“, изјави Пандев.

Пандев во Наполи пристигна после фантастичниот период во Интер со кој освои тројна круна, а во кариерата настапуваше уште за Анкона, Специја, Џенова, Лацио и Галатасарај.

Видео на денот