Пандев ја „воскресна“ Џенова, но во финишот остана без победата

Џенова и Верона одиграа возбудливб натпревар на кој постигнаа шест гола/ фото: EPA-EFE/LUCA ZENNARO

Екипите на Џенова и Верона одиграа фантастичен натпревар во шестото коло во Серија А во кој ги поделија бодовите играјќи 3:3.

Џенова иако губеше со 0:2, во вториот дел успеа да направи целосен пресврт и да поведе со 3:2, но во судиското продолжение остана без победата.

Горан Пандев влезе во игра на почетокот од второто полувреме, но Верона во 49 минута доведе со 0:2.
Во последните 15-тина минути фудбалерите на Џенова успеаја да постигнат три гола, прво Кришито од пенал намали на 1:2, потоа Дестро прво израмни на 2:2,  а по додавањето на Пандев и донесе водство на Џенова во 85 минута.

Но, во судиското продолжение, Џенова и Пандев останаа без победата бидејќи Калиниќ постигна гол за конечни 3:3.

Видео на денот