Пандев и Елмас без плати: Италијанците не даваат пари

Македонските репрезентативци Горан Пандев и Елиф Елмас, се уште не ги добиле платите за февруари. Екипите на Џенова и Наполи заедно со Торино и Сампдорија се четирите екипи од Серија А кои не им исплатиле плати на своите фудбалери.

Серија А е суспендирана поради пандемијата на коронавирусот, а неизвесна е и завршницата на првенството поради што екипите ќе загубат десетици милиони евра од влезници, од ТВ правата и продажба на сувенири.

Поради тоа дел од екипите, како Јувентус се договорија со своите фудбалери за намалување на платите, а „старата дама“ процени дека ќе заштеди 90 милиони евра во следните четири месеци од намалувањето.

Не е исклучена можноста и Џенова, Сампдорија, Торино и Наполи да го следат примерот на Јувентус и да исплатат помал износ на пари за да можат да заштедат за месеците што доаѓаат.

Прочитајте и...  Исповед на првиот заболен од коронавирус во Италија: Кога се разбудив од кома, ме дочекаа навреди

Сепак, во таборот на Наполи, фудбалерите меѓу е и македонскиот дијамант,се гневни на претседателот Аурелио де Лаурентис бидејќи во февруари редовно се играше фудбал и сметаат дека тој е должен да им ги исплати платите.

Тие веќе поднесоа жалба во здружението на професионални фудбалери во Италија барајќи да се интервенира и во Итлаијанската фудбалска федерацијаж за да им биде исплатена платата.

Прочитај повеќе

АБА отсвири крај, МЗТ Скопје останува во АБА2 лигата

Слободен печат

Бејл искрено: Не разбирам зашто навивачите ме исвиркуваат

Слободен печат

Дали Мбапе му намигнува на Клоп: Ливерпул е вистинска машина сезонава

Слободен печат

Трансфер сапуница: Барселона го одби Јувентус, а Интер ги одби каталонците

Слободен печат

Доказ дека Џордан е најдобриот на сите времиња, неверојатна заинтересиранот за неговите производи по „Последниот танц“

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: Млад 23-годишен фудбалер пронајден мртов во својот дом

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ленс Армстронг: Почнав да се допингувам на 21 година

Слободен печат

Супермаркет во Јувентус, 11 фудбалери на продажба

Слободен печат

Монтирано навивање на дербито Дортмунд-Баерн! (ВИДЕО)

Слободен печат

ФК Ренова: Што ќе се случи доколку има позитивен играч на Ковид-19?

Слободен печат

Денот кога Роналдо немаше решение за Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

„Бип бип“: Фудбалскиот свет импресиониран од брзината на Дејвис! (ВИДЕО)

Слободен печат