20.8 C
Скопје

Пандев: Австријците двапати беа подобри, но сега ја имаме можноста да се одмаздиме!

Македонската А репрезентација веќе трет ден е во Букурешт каде што ќе ги игра првите два натпревари на Европското првенство.

Горан Пандев во интервјуто за „Goal.com“ изјави дека целта на Македонија на континенталниот собир ќе биде да ја помине групата и се најде во осминафиналето.

Противници на нашата А репрезентација во групата „Ц“ се селекциите на Австрија, Украина и Холандија. Први ривали ни се Австријците в недела (13 јуни) во Букурешт од 18.00 часот.

– Тие се три многу силни репрезентации, ќе ја имаат фаворитската улога на дуелите против нас. Холандија е фаворит во групата, ги знаеме нашите квалитети, против Австрија веќе игравме во квалификациите за ЕП и немаме добро искуство. Бевме двапати совладани од нив, но сега ја имаме можноста да се одмаздиме.

Украина е многу добра репрезентација, организирана, има млади играчи, но кои знаат што треба да прават на теренот. Нашите амбиции се да ја поминеме групата, знаеме дека нема да биде лесно, но свесни сме за нашата сила и ќе се обидеме тоа да го направиме. Се надевам на добри настапи и триумфираме на неколку натпревари – вели Пандев.

Воедно играчоте на Џенова вели дека најголеми фаворити за титулата на ова Европско се Франција, Белгија, Португалија, Германија и Италија.

Димитриевски: Не дојдовме на ЕП за да собираме искуство, најважно е да не загубиме од Австрија на стартот 

Започнува ЕВРО 2020: Турција и Италија го отвораат шампионатот на „Олимпико“ во Рим!

Поврзани вести

Англичаните не калкулираат, ако треба и низ „пекол“ до трофејот!

Слободен печат

ВИДЕО: Хрватите го освоија Глазгов за осминафинале на Европското првенство!

Слободен печат

Готово: Меси ќе добие нов договор, но и помали плати во Барселона!

Слободен печат

Јакимовски: Скандал и срам – спортскиот херој на Македонија нема да учествува на ЛОИ Токио!

Слободен печат

ФОТО: Од детето на ФК Беласица – до најдобриот македонски фудбалер во историјата!

Слободен печат

Бомбастична вест од Турција: Газдата на Фенербахче сака да го преземе ФК Вардар?!

Слободен печат

Остави Коментар