4 C
Скопје

Пандемијата ја обои Европа во „50 нијанси црвено“, темноцрвените зони се најлоши

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави воведување на нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темно црвена зона од која патниците треба да бидат тестирани пред да заминат и да станат во карантин по пристигнувањето на дестинацијата.

„Темноцрвената боја ќе ги обележи областите каде циркулацијата на вирусот е на исклучително високо ниво“, рече Фон дер Лајен по самитот на лидерите на ЕУ, кој беше посветен на координирање на мерките за борба против пандемијата на коронавирусите.

Обележувањето на епидемиолошките зони не зависи од националните граници. Фон дер Лајен го наведува како пример случајот во една земја-членка границите во пограничната област да бидат затворени и отворени во соседна со иста епидемиолошка состојба.

Прочитајте и...  Денеска се регистрирани 726 нови случаи на ковид-19, а починати се 7 лицa

„Во тој случај, секој од првата земја ќе оди на шопинг во втората и со тоа ќе придонесе за ширење на вирусот“, вели Фон дер Лајен.

Претседателот на Европскиот совет Чарлс Мишел рече дека лидерите на земјите-членки се согласуваат дека е потребно да се разгледаат можностите за ограничувања на патувањето, кои не се потребни.

„Убедени сме декакога станува збор за патувања што не се потребни, треба да се земат во предвид ограничувањата“, рече Мишел, додавајќи дека границите мора да останат отворени за нормално функционирање на единствениот пазар.

Извор: Индекс.хр

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар