24.8 C
Скопје

Пандемијата им го зголеми богатството: Дури 117 милијардери повеќе отколку лани во Европа

Минатата година беше генерално повеќе од добра за милијардерите, па така и за оние од Европа. На европскиот континент сега има дури 628 милијардери, според листата на Форбс за милијардери за 2021 година – 117 повеќе од година дена пред тоа.

Нивното вкупно богатство изнесува дури три милијарди долари – милијарда повеќе отколку година дена пред тоа, пишува Форбс. Од ова е јасно дека европските милијардери, како и милијардерите во остатокот од светот, не биле посебно погодини од корона кризата, туку токму спротивното.

Инаку, бројот на милијардери во светот порасна дури за 30 отсто, според годишниот извештај на угледниот магазин Форбс – сега се 2.755, од кои дури 493 се нови членови на овој елитен клуб. Речиси 90 отсто денеска се побогати отколку што биле пред пандемијата.

Вкупното богатство на милијардерите порасна дури за 9 милијарди долари во однос на минатата година и сега изнесува 13 милијарди долари, според Форбс.

Најбогатиот човек на светот повторно и официјално е основачот и извршен директор на гигантот за онлајн шопинг Амазон, Џеф Безос. Неговиот имот проценува на надреални 177 милијарди долари – 64 милијарди повеќе од минатата година.

Втор најбогат (до неодамна прв) е Илон Маск, основач, извршен директор и најголем акционер (21 процент) на производителот на електрични автомобили Тесла, кој сега тежи 151 милијарда долари, што е за цели 126 милијарди повеќе од минатата година.

Третиот најбогат човек на светот и најбогатиот Европеец е Французинот Бернард Арно со семејство чија корпорација Моет Хенеси Луј Витон има околу 70 елитни брендови како Луј Витон, Кристијан Диор, Живанши и Хенеси. Богатството на Арно се зголеми за дури 74 милијарди долари и сега изнесува 150 милијарди.

Четвртиот најбогат човек на светот и втор најбогат Европјанин е Шпанецот Амансио Ортега, сопственикот на Зара, кој е „тежок“ за 77 милијарди долари – 22 милијарди повеќе отколку во 2020 година. Тој е на 11-то место на листата на Форбс .

А, веднаш зад него е Французинката Франсоа Бетанкур Маерс со своето семејство, ќерка и наследничка на Лилијана Бетанкур, која почина во 2017 година, и која беше ќерка на Ежен Шуелер, основачот на козметичкиот гигант Лореал. Таа е исто така најбогата жена на светот со 73,6 милијарди долари, што е за 24,7 милијарди повеќе отколку во 2020 година.

Четвртиот најбогат Европеец доаѓа и од Франција, земја со вкупно 42 милијардери (заедно имаат 512 милијарди долари). Тоа е Франсоа Пино со неговото семејство, сопственик на групата Керинг, која е сопственик на елитните брендови Сен Лоран, Гучи и Александар Меквин. Неговото богатство е 42,3 милијарди долари, 15 повеќе отколку во 2020 година.

Иако Германија има најмногу милијардери во Европа – 136 од нив, со вкупно богатство од 635 милијарди долари – најбогатиот Германец, односно Германка, е само на 38-то место во светот. Тоа се Беате Хајстер и Карл Албрехт Јуниор, децата на Карл Албрехт Сениор, основач на ланецот супермаркети Алди и петти најбогати Европејци. Тие се „тешки“ 39,2 милијарди долари, шест повеќе отколку во 2020 година.

Шестиот најбогат Европеец е уште еден Германец – Дитер Шварц, сопственик на групацијата Шварц, која работи со ланци на супермаркети. Богатството на Шварц е 32,7 милијарди долари.

Има и Италијанец на седмото место. Тоа е Џовани Фереро, извршен претседател, поранешен директор и мнозински сопственик на кондиторскиот гигант „Фереро груп“, основан од неговиот дедо Пјетро Фереро. Во 2018 година, Фереро Груп ја купи американската подружница на швајцарскиот прехранбен гигант Нестле за 2,8 милијарди долари.

Германија има 136 милијардери, Русија 117, Велика Британија 56

Европска земја со најмногу милијардери зад Германија е Русија, со 117 милијардери кои имаат вкупно 583,9 милијарди долари богатство. А, најбогатиот Русин, барем според официјалните податоци, е Алексеј Мордашов и неговото семејство, „тешки“ 32,6 милијарди долари. Мордашов е мнозински сопственик и поранешен сопственик на производителот на челик Северстал.

Велика Британија има 56 милијардери со вкупно богатство од 213 милијарди долари, а најбогат Британец е Џејмс Ратклиф. Сепак, со 17 милијарди долари (6 милијарди повеќе отколку во 2020 година), тој е само на 117. место на листата на Форбс. Ратклиф е основач, извршен директор и мнозински сопственик на хемискиот гигант Инеос.

Монако со најмногу милијардери

Се разбира, ќе добиеме пореална слика за тоа кои европски земји имаат најмногу милијардери ако го разгледаме бројот на милијардери на милион жители во одредена земја. Гледајќи на тој начин, малото Монако, кое има тројца милијардери, е на прво место со дури 76,9 милијардери на милион жители.

Следува друга микро-држава – Лихтенштајн, кој има еден милијардер, но дури 26 милијардери на милион жители. Третото е Исланд, со 2 милијардери, или 5,61 на милион жители.

Неочекувано, Швајцарија е на четвртото место со своите 40 милијардери, односно 4,68 на милион жители. Најбогат Швајцарец е Џанлуиџи Апонте со неговата сопруга Рафаел. Нивниот бродски гигант MSC им донесе богатство од 10,6 милијарди долари.

Кипар е на петтото место со пет милијардери, или 4,3 на милион жители. Најбогат Кипарец е магнатот за нафта и гас Џон Фредриксен, Норвежанец по потекло, со богатство од 10,4 милијарди долари.

На седмото место е Шведска со дури 41 милијардер, или четворица на милион жители. Најбогатиот Швеѓанец е Стефан Персон, поранешен директор, мнозински сопственик и син на основачот на гигантот за облека H&M. Богатството на Перрсон е 21,3 милијарди долари.

На осмото, деветтото и десеттото место на милион жители се наоѓаат Норвешка со 12 милијардери, Грузија со двајца и Ирска со 9. Вкупно 29 европски земји имаат најмалку еден милијардер, а во последните неколку години Унгарија и Словачка се приклучија на клубот со по еден милијардер.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар