Панчевски осуден за мобинг

Позитивната пресуда за мобинг деновиве ја потврдил и Апелацискиот суд во Скопје и ова е прва конечна пресуда за мобинг во Македонија.

Поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски е правосилно осуден за мобинг врз вработениот во Кривичниот суд, Горан Стаменковски, кој се уште е вработен во Судот. Позитивната пресуда за мобинг деновиве ја потврдил и Апелацискиот суд во Скопје и ова е прва конечна пресуда за мобинг во Македонија.

– Согласно донесената одлука, вршител на вертикалниот мобинг е лицето В.П. од Скопје. Мобингот во форма на психичко вознемирување е вршен према лицето Г.С. од Скопје на начин што без решение за распоредување, а врз основа на задолжение, бил приморан да работи на голем број предмети, со краток рок на извршување, бил јавно деградиран, исмејуван и омаловажуван, а против него било покренато и дисциплинска постапка. Мобингот траел неколку години, а покрај другите докази, жртвата има и медицинска документација, како доказ за нарушено здравје. Ова е прва конечна пресуда во Р.С. Македонија – објави адвкатката Ана Ристова на Фејсбук.

Прочитајте и...  ФОТО: Остра осуда од Турција на карикатурата на Ердоган во „Шарли Ебдо“

Поврзани вести

Мицкоски: Европа да ја разубеди Бугарија да не ја блокира земјава на патот кон ЕУ

Слободен печат

Вархеји го честиташе формирањето на новата Влада на Србија

Илинка Иљоска

Во Велика Британија 24 701 новозаразени, 310 починати

Илинка Иљоска

Позитивна на корона и пратеничката Славјанка Петровска

Марина Дамческа

Полицаец од станица изведен со лисици, зел поткуп од 2000 евра

Слободен печат

Алжирскиот претседател префрлен во Германија на лекување

Илинка Иљоска

Остави Коментар