Панчев: Македонија е фаворит против Косово и треба да игра на Евро 2020 - Слободен печат

Панчев: Македонија е фаворит против Косово и треба да игра на Евро 2020

Легендарната на македонскиот фудбал, Дарко Панчев во интервју за „Аз Џезира Балкан“ зборува дека фудбалската репрезентација на Македонија треба успешно да го помине плејфот во Лигата на нациите и да се пласира на Евро 2020.

Македонија на 26 март идната година на Националната арена „Тодор Проески“ игра против Косово во полуфиналето, додека во евентуалното финале би играла со победникот од второто полуфинале помеѓу Грузија и Белорусија.

– Имаме големи шанси, но не треба да се потцени ниту еден противник. Бидејќи селекторот Игор Ангеловски вели дека ова е најдобрата генерација во историјата на македонскиот фудбал, тогаш без проблеми треба да обезбедиме пласман на Евро 2020. Секако дека сме фаворити против Косово, посебно бидејќи играме дома. Доколку не успееме да победиме во полуфиналето тоа ќе биде голем неуспех – вели Панчев за „Ал Џезира Балкан“.

Прочитајте и...  ЕХФ тв: Навивачите на Вардар го одбележаа викендот во ЛШ! (ВИДЕО)

Панчев има свое видување и за штотуку завршените квалификации кои Македонија ги заврши како третопласирана зад Полска и Австрија, а пред Словенија, Израел и Летонија.

– Групата беше релативно неатрактивна, но не беше премногу тешка. Ние завршивме како трети, а Словенија беше четврта со ист број на освоени бодови. Во македонските медиуми, третото место беше прогласено како историски успех додека словенечката јавност пласманот на нивната репрезентација го прогласи како неуспех. Значи тоа е работа на перцепција и колку верувате дека вредите – вели Панчев.

Поранешниот фудбалер на Вардар и на Црвена звезда исто така вели дека е отворен за враќање во двата клуба во кои имаше најдобрите моменти во кариерата.

Прочитајте и...  Шкендија со пресврт до трите бода во Струмица

– Никогаш не вели никогаш. Звезда е голем клуб кој е единствен од овие простори кој бил европски шампион. Сигурно дека ангажман во Звезда е предизвик за сите. Што се однесува до состојбата во Македонија, ретко прифаќам понуди за разговори, освен кога Вардар е во прашање.
Целото интервју на Дарко Панчев за „Ал Џезира Балкан“ можете да го прочитате на овој ЛИНК.

Прочитај повеќе

Солскјер: Пол Погба не е играч на Рајола!

Слободен печат

ЕХФ тв: Навивачите на Вардар го одбележаа викендот во ЛШ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров: Доста корисен тест пред Естонија и Русија!

Слободен печат

Рамос не знае да промаши откако си замина Кристијано Роналдо

Слободен печат

Оптимизам на „Етихад“: Не си одат главните ѕвезди, и Гвардиола останува!

Слободен печат

Се ближи и тој ден кога Ѓоковиќ ќе го престигне Сампрас

Слободен печат

Остави Коментар

1 × два =

Прочитај повеќе

Нови државни рекорди на Македонија на „Дубочица Опен“

Слободен печат

ЛШ: Дибиров со најдобриот гол, Скубе во тимот на колото! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Тимот на Леброн“ славеше во Ол-стар мечот, Ленард МВП! (ВИДЕО)

Слободен печат

Селта му откина бод на Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е сериозен конкурент за титулата, со пресврт го совлада Интер (ВИДЕО)

Слободен печат

Хакерот поради кој е казнет Сити се наоѓа во притвор и му се заканува долга затворска казна

Слободен печат