Панчев и Најдоски на денешен ден се искачија на фудбалскиот Монт Еверест (ВИДЕО) - Слободен печат

Панчев и Најдоски на денешен ден се искачија на фудбалскиот Монт Еверест (ВИДЕО)

Црвена звезда во чии редови настапуваа Илија Најдоски и Дарко Панчев на 8 декември 1991 година како европски шампион играше против шампионот на Јужна Америка, Коло Коло за титулата во Интерконтиненталниот куп.

Натпреварот се играше пред 60.000 навивачи на националниот стадион во Токио, а Црвена звезда славеше со убедливи 3:0. Првите два гола, во 19. и 58. минута ги постигна Владимир Југовиќ додека конечниот резултат го постави Панчев во 72. минута.

Прочитај повеќе

Ерлинг Халанд: Новото големо фудбалско чудо (ВИДЕО)

Слободен печат

Трагедија во Англија: Фудбалер почина откако бил претепан пред ноќен клуб

Слободен печат

МЗТ Скопје супериорен во дербито со Куманово

Слободен печат

Баерн го торпедира Шалке и дојде на бод од лидерот Лајпциг (ВИДЕО)

Слободен печат

Норвешка подобра од Словенија во натпреварот за бронзениот медал

Слободен печат

Сагосен го урна рекордот на Лазаров (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

2 × four =

Прочитај повеќе

Тотенхем замената за Кејн ќе ја бара во Бундес лигата

Слободен печат

Турција бара екстрадиција на поранешен репрезентативец, се соочува со 15 години затвор

Слободен печат

Очајната Барселона поразена на „Местаља“ од Валенсија

Слободен печат

Сари: По Јувентус одам во пензија

Слободен печат

Загревање пред дербито: Навивачите на Валенсија и Барселона се испотепаа на улица (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија благодарение на Вардар ќе има учесник во новата ракометна Лига на шампиони

Слободен печат