Палмер со порака до Приштина и Белград: Разговорите да продолжат пред изборите во Србија

Белград и Приштина треба да се вратат на преговарачката маса пред изборите во Србија, најавени за следната пролет, изјавил заменик-помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер.

– Изборите во Србија се сигурно следната пролет и важно е разговорите да продолжат порано, бидејќи изборниот циклус ги отежнува – изјави Палмер за програмата на Би-Би-Си на српски јазик, пренесува Инсајдери.

Тој рече дека Косово треба да ги укине таксите ставени на српската стока и на БиХ и да продолжи дијалогот. Според Палмер, форматот на разговорите сигурно нема да се промени и Вашингтон на ниту еден начин не влијаел на одложувањето на средбата во Париз, велејќи дека “Америка го поддржува овој процес, ние не сме дел од разговорите, но го поддржуваме дијалогот со кој предводи ЕУ од самиот почеток”.

Прочитајте и...  На протест во Рим здружните десничарски партии побараа предвремени избори

Претставникот на Стејт департментот смета дека ниту претседателските избори во САД, следната година, нема да имаат големо влијание врз темпото на разговорите за Косово.

– Не очекувам изборите во Америка да влијаат на поддршката за нормализирање на односите Белград-Приштина, ова е постојано во текот на повеќе администрации во Вашингтон – рече тој.

Палмер ги негираше натписите на весниците дека Филип Рикер може да биде вклучен во дијалогот.

Прочитај повеќе

Мицкоски од Прилеп: Ние чуда не ветуваме, тоа што ќе го ветиме, тоа и ќе го исполниме

Слободен печат

Почина академскиот сликар и професор Ангел Петров

Слободен печат

Макрон утре ќе го претстави составот на новата влада

Слободен печат

Силјановска Давкова: Болна држава не може да се справи со Ковид-19, после 15 јули да ја прославиме обновената политика

Слободен печат

Конфиндустрија: Јавниот долг на Албанија може да надмине 100 проценти од БДП

Слободен печат

Папата ги поздрави напорите на СБ на ОН за воспоставување примирје низ светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Народот го избира премиерот

Слободен печат

Зибери: Стимулирање на младите земјоделци до 35 години, со неповратни грантови од 20.000 евра

Слободен печат

Шекеринска од Кичево: Невработеноста ќе ја намалуваме се додека таа не добие едноцифрена вредност

Слободен печат

Николовски од Кочани: Докажавме дека може да се гради и инвестира во целиот Исток

Слободен печат

Излезеноста на изборите во Хрватска до пладне е 18,09 проценти

Слободен печат

Петар Богојески во Градски парк: Редно е да го смениме политичкиот систем, да падне овој естаблишмент

Слободен печат