Палмер: Партнерството меѓу САД и Косово е од силна и трајна природа

Фото: Профимедиа

Во ексклузивно интервју за РТК, американскиот заменик помошник државен секретар Метју Палмер рече дека е важно да се потенцира и подвлече силната и трајна природа на партнерството меѓу САД и Република Косово.

„Ние ја поддржуваме европската перспектива на Косово. Ние сакаме да го видиме Косово како се интегрира во европската и евро-атлантската заедница. Ние ги поддржуваме целите на владата во борбата против корупцијата и организираниот криминал и промовирање на владеењето на правото. Ние сакаме да бидеме таму како силни партнери “, рече тој во интервју за РТК, пренесува Бета.рс.

Зборувајќи за посетата на Косово заедно со специјалниот претставник на Европската унија за Западен Балкан, особено за дијалогот за Косово-Србија, Мирослав Лајчак, Палмер рече дека сакаат да ја истакнат и подвлечат важноста на конструктивниот ангажман на Косово во процесот на дијалог, да се работи на целосно нормализирање на односите со Србија.и да се отвори вратата кон европската иднина за народот на Косово.

Запрашан за соработката меѓу САД и ЕУ во процесот на дијалог, Палмер рече дека нивната цел е да ги нормализираат односите и отворање на европска перспектива.

„Работиме во силно партнерство. Овој процес на дијалог го водат самите страни, предводен е од Косово, предводен е од Србија, со поддршка на ЕУ и силна поддршка од САД. Мислам дека е добра порака за Косово и Србија да го видат Миро (Мирослав Лајчак) и мене како го поддржуваме овој процес рамо до рамо“, рече тој.

Според него, нема никаква противречност во пристапот кон дијалогот меѓу САД и ЕУ.

„Тие одат во иста насока. Ние би сакале договор за целосно нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина, Србија и Косово, што е идеално за нас фокусирано на меѓусебно признавање, што, како што гледаме, навистина го остава ова прашање зад себе и отвора европско патување за обете земји. “, рече високиот американски дипломат.

Според него, САД не се странка во преговорите, но тие се дел од овој процес.

„Значи, дури и ако не седиме на маса или во сала за време на дискусијата за разни прашања, во неколку наврати разговаравме за овие прашања со сите страни во процесот. Имаме многу добра и јасна слика за кои прашања се разговара.“, рече Палмер.

Тој рече дека САД не се на маргините на овој процес.

„Ние сме директно ангажирани и вклучени во поддршката на преговорите. Ова е всушност дел од пораката на мојата заедничка посета со Мирослав Лајчак за да се нагласи колку длабоко се посветени, вклучени и ангажирани САД во овој процес. Косово и неговите претставници мора да бидат сигурни дека Соединетите држави се „посветени на овој процес, силно го поддржуваат олеснувањето на процесот од страна на ЕУ, но се многу посветени и вклучени во напорите за фер, траен договор што отвора европска перспектива за Косово и Србија“, рече Палмер.

Видео на денот