Палмер: Договорот во Белата куќа имаше за цел нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, денеска во Сараево изјави дека договорот меѓу Белград и Приштина постигнат во Белата куќа има за цел поддршка на нормализирање на економските односи, а со тоа и на политичките односи.

– Економската нормализација треба да овозможи и политичко нормализирање на односите. Бев во Брисел пред неколку дена и разговарав со (Мирослав) Лајчак, (Александар) Вучиќ и (Авдулах) Хоти. Реков дека САД го поддржуваат процесот предводен од ЕУ и јас воопшто нема да ја вклучам Босна и Херцеговина во тие процеси, истакна дипломатот.

– Она што се случува со Република Српска е внатрешно прашање на БиХ, а тоа е и гледиште на Вучиќ, рече Палмер, пренесе сараевски „Дневни аваз”.

Прочитајте и...  Шахпаска: Најважно е да се зачува секое работно место

На прашањето за изјавите на Милорад Додик за тКосово и статусот на РС, тој посочи дека за САД, „не постои релевантно споредување меѓу Косово и Република Српска”.

– Косово е земја и со нив имаме дипломатски односи. Што се однесува до РС, рамката за политичката иднина беше воспоставена со Дејтонскиот мировен договор, а тоа е иднината на БиХ, која е независна и има свој територијален интегритет. Таа иднина е најдобра за луѓето во РС, но исто така и за сите во БиХ. Многу би сакале да видиме договор меѓу Белград и Приштина, кој ќе го отвори патот кон ЕУ”, рече Палмер. 

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар