Пали-гаси реторика за Законот за употреба на јазици

Во денешниот број на печатеното издание на весникот „Слободен печат“ читајте за препораките на Венецијанската комисија кои се како скроени по мерка на „злите јазици“ во Македонија.

Во новиот број читајте и за апелите на сидикатот и инспекторите до работниците за исплатата на К-15, за планот на Владата за ратификација на Протоколот на влез во НАТО и за сведочењата на Ана Камчева на судењето за „Рекет“.

Ако се пролонгира шпанската ратификација, во Македонија Протоколот ќе биде потпишан пред да се распушти Собранието и ќе биде објавен во „Службен весник“ по шпанската ратификација. Владата е децидна дека изборите нема да го одложат приемот на земјава во НАТО.

Во „Слободен печат“ и колумните на Срѓан Ивановиќ, Ивица Челиковиќ, Сашо Орданоски, Мерсел Биљали и Стефан Солев…

Прочитајте и...  СЗО: Мајките треба да дојат и кога имаат Ковид-19

Од останатите теми, читајте за смртта на пејачката на групата „Роксет“, за жолтеникавиот тен кој е знак за болен црн дроб и за тоа како најлесно да го излупите ѓумбирот.

Прочитај повеќе

Мурали на новиот скејт парк во Крива Паланка

Слободен печат

Ердоган ја затвори славината и демонстрира моќ: Во време на големи горештини на милиони луѓе им се заканува жед и глад

Слободен печат

Падот на БДП на Србија е типичен за сиромашните земји

Слободен печат

Поранешниот шпански крал ја напушта земјата поради финансиски скандал: Ќе живеам во друга земја

Слободен печат

Постојат пет варијанти: Откриено како ЕУ планира да ги набави милијардите кои им ги вети на членките како помош против епидемијата

Слободен печат

Внуката на Трамп во книга разоткрива што тој има против Меркел: Тоа го излудува

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Страшно невреме во Хрватска: Паѓаше град со големина на орев, ветерот корнеше покриви (ВИДЕО)

Слободен печат

Прекината привремено потрагата по детето кое исчезна во водите на Преспанско Езеро, продолжува утре

МИА Агенција

Германците важат за разумни, но зошто тогаш масовно протестираа против маските и мерките? (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Џенова две години по трагедијата во која загинаа 43 лица отворен нов мост (ВИДЕО)

Слободен печат

И шефот на кабинетот на Болсонаро позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Во БиХ се удави синот на осуден терорист, стрикото во обид да го спаси – настрадал

Слободен печат