Палестинските власти се заблагодарија на сите противници на израелската анексија на Западниот Брег

Планот наиде на осуда од меѓународната заедница. 

Палестинските власти им се заблагодарија на државите, верските и граѓанските организации и на поединците кои се спротивставија на израелската анексија на Западниот Брег.

Палестинското Министерство за надворешни работи изразува „благодарност за солидарноста и поддршката во одбраната на правото на палестинскиот народ на слобода, самоопределување и правда”.

„Во име на палестинскиот народ, Палестина сака да изрази најдлабока благодарност до сите држави, парламентарци … граѓански организации, верски водачи и институции, правни експерти, пријатели … кои продолжуваат да бидат на вистинската страна на историјата”, се наведува во соопштението на Министерството.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху имаше намера да го започне процесот на анексија на 1 јули, во согласност со блискоисточниот план на американскиот претседател Доналд Трамп.

Планот предвидува дека 30 проценти од окупираниот Западен Брег ќе остане под постојана контрола на Израел и дека на Палестинците ќе им се даде ограничена автономија на преостанатата територија.

Прочитајте и...  СЗО: На американскиот континент секојдневно по 100 илјади случаи на ковид-19

Планот наиде на осуда од меѓународната заедница. 

Прочитај повеќе

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат

Дефект во електродистрибутивната мрежа во Тетово, вечерва се очекува нормално снабдување со струја

Слободен печат

ЕУ се закани со санкции: Претседателските избори во Белорусија не беа слободни

Слободен печат

Годинашниов гроздобер во Франција ќе биде многу порано од вообичаеното

МИА Агенција

Белоруското МНР: Има докази за странско мешање во земјата

Слободен печат