Палачинки од античка Грција, без јајца и млеко

СОСТОЈКИ:
100 гр меко брашно
8 лажици мед
1 лажица сусам
1 лажица маслиново масло
200 мл вода

ПОДГОТОВКА:
Брашното ставете го во сад, постепено додавајте вода и со дрвена лажица мешајте за да не се направат грутки. Постепено додадете 4 лажици мед.

Во загреано тавче ставете ги семките од сусамот и пржете ги да добиете убава жолтеникава боја. Ставете ги во сад.

Во истата тава ставете една четвртина од смесата да се обликува како палачинка.

Печете ја палачинката од двете страни додека не пожолте.

Повторувајте ја постапката додека не ја потрошите целата смеса (вкупно 4 палачинки).

Печените палачинки премачкајте ги со преостанатиот мед, посипете ги со сусам и послужете.

Прочитајте и...  Во Грција отворени внатрешните делови на угостителските објекти, на плажите дозволено служење алкохол

Прочитај повеќе

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат