Пакистан бара од ОН итна седница на Советот за безбедност заради Кашмир – Слободен печат
ВестиПланета

Пакистан бара од ОН итна седница на Советот за безбедност заради Кашмир

Пакистан побара ОН да свика итна седница на Советот за безбедност поради се поголемите тензии меѓу Исламабад и Њу Делхи по одлуката на Индија да укине специјален статус на спорната држава Џаму и Кашмир.

– Ситуацијата предизвикува непосредна закана за меѓународниот мир и безбедност, изјави пакистанскиот министер за надворешни работи Шах Махмуд Куреши во писмо до Советот за безбедност.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close