Пакет со смртоносен отров адресиран до Трамп

Рицин е високо токсично соединение извлечено од семето од рицинус кое се користи во терористички заговори. Може да се користи во форма на прав, прачки, чад или киселина.

Пакет со отровно рицинусово масло бил испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува Си-Ен-Ен.

Случајот го пријавиле двајца полицајци.

Биле извршени два теста за да се потврди присуството на материјата рицин. ФБИ и тајната служба го испитуваат случајот.

Целата пошта за Белата куќа е подредена и скенирана надвор од објектот пред да пристигне во Белата куќа.

Рицин е високо токсично соединение извлечено од семето од рицинус кое се користи во терористички заговори. Може да се користи во форма на прав, прачки, чад или киселина.

Ако се проголта, предизвикува гадење, повраќање и внатрешно крварење на желудникот и цревата, проследено со откажување на црниот дроб, слезината и бубрезите и смрт поради нарушувања на циркулаторниот систем.

Прочитајте и...  Еден од овие седум владици ќе биде наследникот на патријархот Иринеј

Смртоносен рицин и претходно е користен за мета на американски политичари испратен преку пошта.

Во 2014 година, актерката Шенон Ричардсон, која се појави во The Walking Dead, беше осудена за испраќање пликови со отровот рицин, адресирани до тогашниот претседател Барак Обама и градоначалникот на Њујорк, Мајкл Блумберг.

Таа беше осудена на 18 години затвор.

 

Поврзани вести

Филипче: Од утре се враќаат на работа 40-те медицински сестри кои беа ангажирани на определено време

Слободен печат

Донаторите ветија 12 милијарди долари помош за Авганистан

И.И.

Најново истражување потврди: Две навики значително го зголемуваат ризикот од зараза со коронавирус

Слободен печат

САД воведoa санкции против три руски компании

И.И.

Во Велика Британија 608 починати од Ковид-19, најмногу од мај

И.И.

Нови 2.135 случаи на коронавирус во Грција, 101 лице почина

Слободен печат

Остави Коментар