Револвери пронајдени во ѕидовите од стара куќа во Велес

Во ѕидови од стара куќа во близина на месноста Мегдан во Велес вчера биле пронајдени 18 револвери. Како што информира портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски, вчера околу 13:30 часот при вршење на градежни работи...

Објавен јавен повик за финансирање проекти и активности од културата во Скопје

Градските власти денеска објавија Јавен повик за финансирање проекти и активности од областа на културата за 2018 година, кои се од интерес на Скопје. Право на учество имаат уметници, самостојни уметници, установи од областа на културата,...

Од недела студен бран, дожд, снег и засилен ветер

Од недела попладне подрачјето на Македонија ќе потпадне под влијание на студен и влажен бран од кој најпрвин во западните делови ќе има врнежи од дожд. Во текот на ноќта кон понеделник врнежите ќе...

„Но-Уи” на Лидија Димковска во трка за наградата „Балканика” за 2016

„Но-Уи“ на Лидија Димковска, издание на „Или-или“, ќе биде македонски претставник во трката за книжевната награда „Балканика“ за 2016 година. Одлуката ја донесе стручна комисија во состав проф. д-р Елизабета Шелева, проф. д-р Лидија Капушевска-Дракулевска...

Рецитал на виолинистот Владимир Костов и Марија Ѓошевска во камерната сала на МФВ

Во малата сала на Македонската филхармонија, на 28 ноември (вторник) со почеток во 20 часот,рецитал ќе одржи македонскиот истакнат виолинист Владимир Костов, концертмајстор на Македонската филхармонија. Како пијано придружба ќе настапи една од најдобрите пијанистки...

Кајче-возачи и таксисти работат како туристички водичи

Македонија нема ниту еден лиценциран туристички водич. Сите, засега 804 туристички водичи во земјава, работат со легитимација, а не со лиценца. И додека поседувањето лиценца се уште не е обврзно со закон, критериумите за добивање...

Серена го покажа огромниот венчален прстен на фотографија со ќеркичката

Тенисерката Серена Вилијамс минатата седмица се венча со основачот на редит, Алексис Оханијан, а сега на своите обожаватели им го покажа огромниот венчален прстен. На фотографијата, објавена на Инстаграм, може да се види блескавиот дијамант...

Мечка му украла две пушки на ловџија

Полицијата во Иркутск, Сибир, покренала истрага откако локален ловџија тврдел дека мечка му ги украла двете пушки, соопштила прес службата од Министерството за внатрешни работи. - Според ловџијата, на 16 ноември тој ловел далеку од...

Вили на ривиерата го заглавиле во притвор во Ница

Мулијардерот Керимов бил пуштен од притвор откако го предал пасошот и платил кауција од 5 милиони евра.   Сулејман Керимов, пратеник, милијардер и еден од најбогатите Руси воопшто, во понеделникот бил приведен во Ница, под сомневања...

Кривична пријава за „перење пари” со договор за купување огревно дрво

Шест лица и две фирми се осомничени за  кривично дело  „Перење пари“ со кое, според пријавата, противправно присвоиле 3.650.000 денари,  преку договор за продажба на огревно дрво. Договорот бил склучен помеѓу прилепската фирма „Прлица“,...