Усвоен предлог-закон за бесплатна правна помош

На денешната седница Владата на РМ го разгледа и утврди Предлог-законот за бесплатна правна помош, со одлука да биде доставен до Собранието на Република Македонија на усвојување. Со овој закон се уредуваат општите правила за...

Њујоршката берза забележа пад, европските со различни резултати

Акциите на Волстрит денеска се главно во минус по продолжениот празничен викенд, додека европските берзи забележаа различни резултати. Германскиот индекс DAX 30 се зголеми за 0,5 отсто, германскиот КАК 40 за 0,5 проценти, додека британскиот индекс FTSE...

Илјада и двесте командоси од Измир прераспоредени во сириската енклава Африн

Вкупно 1.200 турски командоси заминаа денеска од егејскиот округ Измир кон Африн во северна Сирија, соопшти турската телевизија НТВ. Командосите, кои биле испратени од многу турски граѓани, се качија во воени авиони на воениот аеродром...

Филипче на форум во Подгорица потпиша писмо за намери за важноста на имунизацијата

На дводневниот министерски форум на земјите од Југоисточна Европа во Подгорица, на кој учествува министерот за здравство Венко Филипче, денеска беше потпишано писмо за намери со кое се потенцира важноста на имунизацијата, како приоритет...

Дамаск: Сириските владини сили почнаа да навлегуваат во Африн

Припадници на сириските владини воени сили денеска започнаа да навлегуваат во реонот на градот Африн, што е под контрола на Силите за заштита на народот на сириските Курди, против кои турската армија на 20...
video

Анѓушев: 2018 и 2019 се години кога треба да се препознаат можностите и да...

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев присуствуваше на „Работната средба за презентација на активностите на Клубот на консултанти“ при Стопанската комора на Македонија. Вицепремиерот Анѓушев истакна дека...

Фудбалер на Виљареал уапсен за киднапирање и измачување на човек

Фудбалерот на Виљареал, Рубен Семедо е упасен под три обвиненија дека заедно со двајца свои роднини киднапирале и измачувале едно лице, чиј идентитет полицијата се уште не го открива. Како што пренесува шпанска „Марка“, жртвата...

ТВ „Алфа“ си ја плати дозволата за работа

Агенцијата за медиуми ја запре постапката за одземање на дозволата за работа за телевизијата „Алфа“ откако телевизијата го платила  долгот од 3,5 милиони денари. Советот на Агенцијата е должен да почне постапка за одземање на...

Иванов – Јилдирим: Поканата за НАТО е важен поттик за реформите и безбедноста

Претседателот Ѓорге Иванов за време на неговата официјална посета на Република Турција денеска во Анкара се сретна со турскиот премиер, Бинали Јилдирим, и со претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Исмаил Караман. Како...

Гочев од Шарената револуција треба да плати 100 евра поради фрлање балони со боја...

Одлуката на Комисијата при Министерството за внатрешни работи да ме казни за учество во шарената револуција ја сметам за скандалозна бидејќи не е утврдена фактичката состојба дека јас како личност сум одговорен. Не е...