Домашни обврски кои детето треба да ги знае за својата возраст, според Марија Монтесори

Марија Монтесори е психијатар и педагог, како и творец на педагошки методи за растење и образување на дечиња од школска и предшколска возраст. Почитувана е во многу западни земји, а основното правило и мото...

Иванов: Македонија очекува помош и отворено лобирање од Турција за членство во НАТО

Деблокадата на интегративните процеси е клучна за долгорочна стабилност, безбедност и напредок на целиот регион. Очекуваме конструктивна поддршка, помош и отворено лобирање за членство на Македонија во Алијансата од страна на нашите пријатели –...

Од каде клима уреди во Подгорица во 1933 година? (Фото)

Изложбата на фотографии на Зоран Фатиќ, „Подгорица од крајот на XIX век, до осумдесеттите години на XX век“ предизвика бројни реакции на социјалните мрежи. Коментарите се поради една фотографија на која што е наведено дека...
video

Берлускони до новинарка: Немој многу силно да стискаш кога се поздравуваш, нема да се...

Силвио Берлускони, поранешниот италијански премиер при поздравувањето со новинарка на Би-Би-Си ѝ дофрли дека не треба да се ракува толку силно, бидејќи никој нема да сака да ја ожени. – Немој толку силно да се...

Панајотопулос: Два часа чекале да пријават дека планинарите се исчезнати, можеби сега ќе беа...

Во ексклузивниот разговор за „Нова Македонија“, директорот на ски-центарот „Ворас“ открива нови детали околу акцијата за пронаоѓање на планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Според Танос Панајотопулос, клучно за акцијата за спасување било времето меѓу 11.30...

Турците сакаат да воведат хемиска кастрација за педофилите

Турскиот министер за правосудство изјави дека властите сакаат да воведат хемиска кастрација за извршителите на сексуално малтретирање на малолетници. „Судовите ќе одлучуваат за спроведувањето и траењето на хемиската кастрација за да ја сузбијат или намалат сексуалната желба“,...

Конзулов негира за фигарата за коса, ќе ги прати жените да одмораат во Бугарија

-Не е точна веста дека јас сум распишал тендер за набавка на 45 фигара за коса, како Осмомартовски подарок за жените вработени во општината – тврди за ,,Фокус’’, Герасим Конзулов, градоначалникот на Радовиш, откако...

Кинезите бараат остра казна за човекот кој украл палец од скулптура вредна 4,5 милиони...

Кинеските власти побараа остра казна за човекот кој украл палец од теракотен војник, вредна статуа што е изложена во САД. Две илјади години старата скулптура, проценета на 4,5 милиони долари, е една од десетте што...

Ќе се испитува целисходноста за изградба на жичарница од Козле до Средно Водно

Владата го разгледа новиот текст на Информацијата за изградба на жичарница од Козле до Средно Водно, за период од 1 јули до 31 декември 2017 година и ги задолжи Министерството за транспорт и врски,...

Владата ја усвои Стратегијата за реформа на јавната администрација

Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои „Стратегијата за реформа на јавната администрација 2018-2022 година“, и го прифати Акцискиот план за спроведување на стратегијата. Тргнувајќи од еден од главните стратешки приоритети кој се однесува...