ПАДНА РОМАНСКАТА ВЛАДА: Парламентот и изгласа недоверба на премиерката

Романскиот парламент денеска и изгласа недоверба на владата на премиерката Виорка Данчило, јавуваат тамошните медиуми.

Дури 238 пратеници гласаа за „рушење“ на премиерката иако биле неопходни 233 гласа за да се изгласа недоверба. Според информациите на светските медиуми, засега ќе биде формирана преодна влада до парламентарните избори закажани за 2020 година.

Политичката криза во Романија трае веќе некое време откако од неодамна опозицијата побара изгласување на недоверба, откако премиерката во август го загуби мнозинството, бидејќи еден од коалициските партнери на АЛДЕ се повлече поради несогласувања.

АЛЕД се повлече од владејачката партија бидејќи нивниот лидер Калин Тачинеан не успеал во намерата да има еден кандидат на претседателските избори во ноември.

– Ја запревме Социјалдемократската партија повеќе да не ги повредува Романците – изјавил Лудовик Орбан, лидер на опозициската Либерална партија, која и го барала гласањето за недоверба.

Прочитајте и...  Читајте го бесплатно он-лајн викенд бројот на Слободен печат

За многу луѓе во земјата, гласањето за недоверба е уште еден знак дека политичарите не се во контакт со романското општество.

Прочитај повеќе

Венко Филипче: Вирулентноста опаѓа, новите случаи се од 15 семејства, најголемиот дел без симптоми

Алијанса за Албанци: Али Ахмети зборува за албански премиер, додека бојкотира албански претседател

Слободен печат

Анкета: Повеќе од половина Грци ќе одат летово на одмор

Слободен печат

Повик од ЕУ до Западен Балкан за потесна соработка во граничното управување

Слободен печат

Нема да се тестираат лицата кои биле надвор од Скопје овој викенд

Слободен печат

Муфтијата Фетаху: Ковид -19 не е игра, туку сериозна и тешка болест

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Протест против расната сегрегација утре во Вашингтон

Слободен печат

Дваесет и пет заболени од Липково, едно лице од Куманово

Слободен печат

Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Кај членови на едно семејство од 10 позитивни, само еден е со симптоми

Слободен печат

Благ пораст на новозаразени со коронавирусот во Австрија

Слободен печат

Во тетовско од 12 новозаболени има и на возраст од 10 до 20 години

Слободен печат