Падна и Веспрем, Лазаров и Нант ќе играат на завршниот турнир во ракометната ЛШ

лазаров
Македонскиот репрезентативец Кирил Лазаров со ново признание од ЕХФ/Фото: EPA-EFE/Henning Bagger

Селекторот и капитен на македонската репрезентација, Кирил Лазаров, ќе игра на завршниот турнир во ракометната Лига на шампиони откако неговиот тим го елиминира Веспрем во четвртфиналето.
Нант загуби со 32:30 во реваншот во Унгарија, но залихата од четири гола од првиот натпревар (32:28) беше доволна за францускиот тим и Лазаров да обезбедат пласман на завршниот турнир во Келн.
На унгарскиот тим не му помогна ни публиката во Веспрем Арената иако по првото полувреме имаше предност од три гола (18:15). Во воедните минути од вториот дел, Веспрем дојде и до 20:16, но потоа следеше серија од 0:4 на Нант со која израмни на 20:20, а потоа и поведе со 23:25. Во финишот, Лазаров постигна три од петте последни голови за својот тим кој успеа да го елиминира Веспрем.

Лазаров постигна четири гола за својот тим, а одлична партија прикажаа и Балагер со шест и Гурбиндо и Печмалбек со по пет постигнати голови, додека кај Веспрем Петар Ненадиќ даде седум гола.
Нант така им се приклучи на Алборг и на ПСЖ на завршниот турнир, а последниот патник ќе биде познат по одигрување на последниот четвртфинален натпревар во кој Барселона на домашен терен ќе ја брани предноста од 33:29 од првиот натгпревар.

Видео на денот