Падна договор, Влаховиќ се сели во Јувентус

Душан Влаховиќ кариерата ја продолжува во Јувентус/ фото: EPA-EFE/CLAUDIO GIOVANNINI

Српскиот репрезентативец Душан Влаховиќ кариерата ќе ја продолжи во Јувентус, пренесуваат италијанските медиуми. „Старата дама“ понудила 75 милиони евра за Влаховиќ, а Фиорентина ја прифатила истата и се очекува до крајот на неделата да се официјализира трансферот.

Новинарот Фабрицио Романо пишува дека двата клуба ги договориле сите детали околу отштетата и останува уште Јувентус да се договори со фудбалерот за платата.
Според весникот „Газета дело спорт“, Влаховиќ ќе потпише петгодишен договор и платата ќе му изнесува седум милиони евра.

Влаховиќ во Јувентус ќе пристигне веднаш, а не во јуни како што посакуваше Фиорентина.
Српскиот репрезентативец беше на радарот и на Тотенхем и Арсенал, но на крајот пресуди неговата желба да остане во Серија А и да игра за Јувентус.
Фиорентина замената за Влаховиќ ја најде во Базел од каде ќе го купи Артур Кабрал.

Видео на денот