ПАДНА ДОГОВОР: Просветните работници ќе добиваат за 10 отсто повисоки плати

СОНК И МОН конечно постигнаа договор, според кој од 1 јануари вработените во основно и средно образование ќе добиваат за 10 отсто повисоки примања.

За ова зголемување ќе бидат издвоени 1,4 милјарди денари денари за три месеци. Од МОН велат ова е историски договор.

Од Синдикатот посочија дека преговорите тука не застануваат. Во следниот период ќе се разговара за воведување на К15, исплата на прекувремени часови и почитување на колективните договори.

Прочитајте и...  Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Прочитај повеќе

ТВИТЕР ВОЈНАТА ПРОДОЛЖУВА: Социјалната мрежа ја блокираше снимката на Трамп за убиениот Флојд

Слободен печат

Безбедноста и здравјето на туристите и туристичките работници главен приоритет на Грција во пресрет на летната сезона

Слободен печат

НОВА ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА ОД САД: Полицајци удрија и срушија 75-годишен маж на земја (ВИДЕО)

Слободен печат

Вјоса Османи: Косово од 2016 година доби неколку десетици милиони евра од Србија и тоа остана во тајност

Слободен печат

Бислимоски: Не очекувам било какви проблеми во енергетскиот сектор при евентуален втор бран на Ковид-19

МИА Агенција

Босанец со нож повредил тројца полицајци во Њујорк: Постојат сомненија дека се работи за Исламистички тероризам

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хоти: Јас ќе го водам дијалогот со Србија

Слободен печат

Укинат полицискиот час во Лос Анџелес, Сан Франиско и Сан Хозе

Слободен печат

Граѓаните ќе мора да се стрпат: Замена на водомери само во итни случаи, „Водовод“ со минимална залиха

Анета Стојковска

Бугарија го врати 14-дневниот карантин за лица кои влегуваат од Македонија

Слободен печат

МВР: 48 лица не ја почитувале забраната за движење, 38 од нив се лишени од слобода

Слободен печат

Од утринава се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Слободен печат