Пад на цената на нафтата под 74 долари на светскиот пазар

нафта
Раст на цените на нафтата / Илустративна фотографија: ЕПА

Катастрофалната недела за цената на нафтата вчера заврши со нов пад.

Цените на нафтата, имено, ослабеа во петокот на меѓународните пазари на 74 долари под притисок на континуираните превирања на финансиските пазари кои беа поттикнати од проблемите во банкарскиот сектор.

Цената на барелот на лондонскиот пазар по пладне беше пониска за 76 центи отколку на затворањето на тргувањето вчера и изнесуваше 73,94 долари. На американскиот пазар барелот се тргуваше по пониска цена од 52 центи, по 67,83 долари.

Пазарите неделава ги потресе колапсот на американските „Silicon Valley Bank“ (SVB) и „Signature Bank“ и проблемите во „Credit Suisse“ и американската банка „First Republic“, што предизвика остар пад на акциите на банките.

Инвеститорите добија уверување од швајцарската централна банка, која обезбеди 50 милијарди франци помош за Credit Suisse. Ситуацијата во САД се смири по одлуката за исплата на депозити на сите клиенти и најавата на големите банки за помош од 30 милијарди долари за „Прва република“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот