Пад на бројките, Сиднеј ги ублажува мерките

Сиднеј во карантин /Фото: EPA-EFE/MICK TSIKAS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс денеска забележа најмал пораст на нови инфекции по повеќе од три недели, а дел од мерките во рамките на заклучувањето беа ублажени во главниот град, како и во државата Сиднеј, пренесува Ројтерс.

Премиерката Гладис Береџиклијан изјави дека во Нов Јужен Велс се пријавени 935 нови случаи, најниска бројка од 27-ми август, додека само четири лица починале.

Вчера беа регистрирани 1.083 случаи.

„Не сакам никој од нас да се опушти и да мисли дека најлошото е зад нас. Се чувствуваме попозитивно отколку во претходните недели, но не сакам никој од нас да се опушти. Бидејќи видовме голем број на случаи, знаеме дека октомври ќе биде многу предизвикувачки за нашиот болнички систем“, им рече Береџиклијан на новинарите во Сиднеј.Речиси половина од 25 -те милиони жители на Австралија се во локдаун по брзото ширење на делта сојот во најголемите градови Сиднеј и Мелбурн.

Тие се откажаа од стратегијата за нула-ковид и се свртеа кон брза вакцинација

Поради тоа, службениците се откажаа од т.н стратегии за „нула ковид“ и бараат брзо вакцинирање на населението за да се ублажат мерките.

Со забрзување на вакцинацијата, сега 53% од возрасната популација на Нов Јужен Велс е целосно вакцинирана, а некои ограничувања за собирање денеска се олеснати во 12-те најтешко погодени предградија во западен Сиднеј.

Ограничувањата за вежбање на отворено се укинати, додека целосно вакцинираните луѓе можат да се собираат на отворено во групи до пет лица.

Соседната држава Викторија, каде што се наоѓа Мелбурн, забележа еден смрттен случај и 567 заразени лица, што е најголем дневен пораст оваа година.

Државата претстави план за укинување на ограничувањата кога 70 проценти од населението ќе биде вакцинирано, што властите го очекуваат околу 26-ти октомври.

Во моментов, 44 проценти од населението во таа земја е вакцинирано, што е помалку од националниот просек од 47 проценти.

Австралија во голема мера спроведе политика на „нула ковид“ со драстично затворање за време на поголемиот дел од пандемијата. Од почетокот на пандемијата, 1,167 смртни случаи и 87,000 случаи на инфекција се регистрирани во земјата. Од средината на јуни, кога за прв пат е снимена делтата во Сиднеј, пријавени се околу 56.000 случаи.

Уште три недели локдаун за Сиднеј

 

Видео на денот