Пад на биткоинот, за неколку минути изгубени илјадници долари

Биткоин/ Фото EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Цената на биткоинот падна рано утринава, губејќи илјадници долари во вредност за неколку минути.  

Популарната криптовалута падна под 59.000 долари, повеќе од 5.000 долари помалку од пред некој ден.  

Најновиот пад на цената дојде помалку од една недела откако биткоинот постави нов рекорд од 67.000 долари, потсетува Индепендент.  

Денешниот пад на цената е делумно поттикнат од долгорочните инвеститори кои почнаа да го зголемуваат профитот, што се случува кога биткоинот ќе достигне рекордно висока цена. Секој ненадеен пад на цената од повеќе од неколку центи може да предизвика паника во продажбата на крипто инвеститорите, додека длабоките падови можат да привлечат нови клиенти. 

На почетокот на оваа година, цената на биткоинот од ненадејни падови отиде до рекордно обновување, а некои криптоаналитичари предвидуваат дека до крајот на 2021-ра година ќе достигне нова највисока цена на сите времиња.  

Други водечки криптовалути како што се Ethereum, Bynens coin, Cardan, Solana и Ripple исто така паднаа меѓу 5 и 15 проценти денес. Севкупно, пазарот на крипто падна под 2,5 трилиони долари, повеќе од 200 милијарди долари од почетокот на неделата.

Видео на денот