Пациентката која утрово се јави на Инфективна нема коронавирус

Пациентката патувала во критичниот регион на Северна Италија и влегла на 26 февруари во земјава.

Министерството за здравство информира дека негативни се резултатите на корона вирус кај пациентката која утрово се јавила со знаци на респираторна инфекција на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје.

Пациентката патувала во критичниот регион на Северна Италија и влегла на 26 февруари во земјава.

-Засега нема нов случај на заразен со корона вирус. Единствената пациентка којашто се лечи на инфективната клиника е во добра општа состојба. Продолжуваме редовно да ја информираме јавноста. Нема простор за паника. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат препораките на ресорното министерство- стои во соопштението од министерството.

Уште една пациентка со респираторна инфекција се јавила на Инфективна, патувала во Северна Италија

Прочитајте и...  Состојба со коронавирусот во светот до 10 часот

Прочитај повеќе

Снегот не е закана за земјоделството, можни штети кај коскестите овошки ако температурата падне под нула

Слободен печат

Економски мерки: За сите по нешто, за работниците – нешто помалку!

Во Србија регистрирани 160 нови случаи, пет смртни случаи

Слободен печат

Силни критики од јавноста за Фон дер Лајен поради Унгарија

Слободен печат

Надминат проблемот со откупот на дебарските јагниња

Слободен печат

Лицата во изолација ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Да не се стигматизираат лицата со попреченост како пренесувачи на заразни инфекции, велат здруженијата

Слободен печат

Кумановскиот театар продолжува со онлајн-претставите, денеска ќе ја прикаже „Раскол”

ОЈО Скопје предложи 43 граѓани да бидат казнети за непочитување на полициски час

Слободен печат

Столтенберг: НАТО ќе ја забрза испораката на помош на најпогодените сојузници од коронавирусот

Слободен печат

На сметките на граѓаните ќе легнат 5,59 милиони евра поврат на ДДВ

Слободен печат

Банките ќе ги одложат ратите, ама за тој период ќе наплаќаат камати