Означен официјалниот распад на „Битлси“, Клиф Ричард го објави првиот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата

На денешен ден во 1970 година е означен крај на една голема ера во музичката индустрија. Пол Мекартни официјално објави дека ја напушта ливерпулската четворка и тоа беше крајот за „Битлси“, а во продолжение прочитајте и за сите други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата на 10 април…

1946 година – Роден е Влада Јанковиќ Џет, бас гитарист, пејач и еден од пионерите на рок музиката на овие простори, член на груптата „Црни Бисери“, коосновач на составот „Тунел“, а нешто подоцна и музички уредник на програмата „202 Радио Белград“.

1959 година – Излезе дебитантскиот албум на англискиот пионер на рокенролот и големата пејачка ѕвезда Клиф Ричард, под краток назив „Cliff“, Песната „Move it“ од албумот најчесто се изведува и како прва автентична англиска рокенрол песна.

Прочитајте и...  Два милиони лајкови на една фотографија: Леди Гага само малку ги покажа градите (ФОТО)

1970 година – Официјалниот распад на „Битлси“. Токму на 10 април, 1970 година, седум дена пред да го објави својот прв соло албум, Пол Мекартни официјално ја извести јавноста дека го напушта бендот.

Неговото прво издание под назив „McCartney“ сепак беше само една од причините, но не и вистинската причина за оваа одлука. Пол не е првиот член на бендот кој започна со сопствени проекти. Џорџ Харисон во 1968 година објави албум со песни кои ги компонираше за филмот „Wanderwall“, а Џон Ленон кон почетокот на 1969 година, со својата сопруга Јоко Оно ја формираа концептуалната супер група „The plastic Ono band“, со која ја сними и песната „Give peace a chance“.

Прочитајте и...  Еден од најмоќните луѓе во светот на шоубизнисот три години нема мобилен телефон

1983 година – Белградската група „Електрични оргазам“ во студиото Тиволи во Љубљана започна да снима песни за свој албум кој го објавија кон крајот на летото истата година под назив „The chansones popularies“. Во овој албум групата сними и обработки од неколку познати светски хитови.

1990 година – Американската хип-хоп група „Public enemy“ го објави третиот албум „Fear of a black planet“, кој стана еден од најзначајните наслови во популарната музика. Некои од истакнатите песни од ова издание се „Fight power“ и „911 is a joke“.

2005 година – Сараевската група „Лету штуке“ започна со снимањето на првиот албум во Сараево. Алумот подоцна беше оценет како едно од најдобрите изданија на годината, со низа на успешни песни како „Минимализам“, „Мјесто за двоје“, „Перо Папакодер“ и „Сунце“.

Прочитајте и...  Ирина Шајк одговори на гласините за бременоста: Тесниот црвен фустан мамеше погледи на секој чекор! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Ирина Шајк одговори на гласините за бременоста: Тесниот црвен фустан мамеше погледи на секој чекор! (ФОТО)

Слободен Печат

Од Куманово до Мексико: Запознајте ја Сандра, една од најубавите наши манекенки со интернационална кариера! (ФОТО)

Васко Спасоски

Да се знае кој е главен: Илина Арсова го натера Игор Џамбазов да планинари (ФОТО)

Васко Спасоски

Поранешните хористки од хоровите на Запро Запров се обединија со „Дафино вино црвено“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Хороскопот открива – Еве како изгледа СРОДНАТА ДУША на секој хороскопски знак

Слободен печат

Зошто треба да го замрзнувате лимонот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бијонсе во луксузен стил излезе од карантин, фановите веднаш воочија детаљ со кој ги насмеа (ФОТО)

Слободен печат

Мислела дека ја болат бубрезите, а таа всушност се пораѓала

Слободен печат

Една од најзгодните жени во светот го покажа трудничкото стомаче (ФОТО)

Слободен печат

Има четири години, а веќе знае три јазици и е почесен член на Менса

Слободен печат

Еден од најмоќните луѓе во светот на шоубизнисот три години нема мобилен телефон

Слободен печат

Проблеми за филмската индустрија, се забранува снимањето на љубовни сцени

Слободен печат