ОВП и Зелените на Курц пред коалиција за влегување во коалициски преговори за нова влада

Разговорите со кои лидерот на Австриската народна партија (ОВП) Себастијан Курц ги испитува можностите за формирање идна коалициска влада влегоа во завршна фаза и деншната средба со делегација на Зелените е последниот разговор пред почетокот на коалициските преговори.

Шестчлените тимови на ОВП и Зелените денеска се сретнаа за последен пат за да разгледаат дали има доволно основа за почеток на коалициски преговори.

Според Курц, состанокот ќе трае цел ден, по што тој вечерва ќе се обрати до јавноста со соддржината на сите, од изборите наваму, разговори што ги водел.

Курц денеска истакна дека досегашните разговори со Зелените биле многу добри.

Според него, не станало збор за распределба на ресорите во идната влада.

Прочитајте и...  ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

Лидерот на Зелените, Вернер Коглер, изрази задоволство  од досегашните разговори и кажа дека цел е, ако дојде до формирање влада, таа да трае цел мандат-пет години.

Според него, потребни се промени и дека во актуелните разговори целта е да се утврди дали недоразбирањата меѓу двете партии можат да бидат надминати.

Зелените, инаку, за недела закажаа седница на претседателството на партијата, на кое треба да се донесе одлука за влегување во коалициски преговори.

На другата страна, кај ОВП, пак, нема потреба од свикување  претседателство на партијата, бидејќи Курц однапред обезбеди овластувања за одлука за коалициски преговори.

Очекувањата се Курц на почетокот на следната недела да сооопшти со кого ќе влезе во коалициски преговори, но бидејќи како единствен партнер му останаа Зелените, нема сомнение дека со нив ќе продолжи да преговара.

Прочитајте и...  Пандемијата остави без работа над 40 милиони Американци

Прочитај повеќе

Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Слободен печат

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција