Овој витамин го заменува антибиотикот и ги убива сите бактерии!

Никотинамидот, познат како витамин Б3, го поттикнува одбранбениот механизам на организмот да прави антитела кои се способни да ги уништуваат бактериите отпорни на антибиотици, односно супербактериите.

Мутацијата на одредени гени води до зајакнување на чувствителноста на бактериските инфекции, а најголем проблем претставува и мутацијата на бактериите, па сè почесто стануваат отпорни на сите познати антибиотици, дури и тие посено направени за нивно уништување. Истражувањата покажале дека некои опасни инфекции настануваат како последица на недостаток на одредени протеини во неутрофилите, но високите дози на витаминот Б3 го зголемуваат лачењето на овој протеин во клетките на имунолошкиот систем.

Истражувањето првично било направено на глувци, но и на човечките клетки дало идентични резултати. Но, дозите на витаминот Б3 кои биле користени, таканаречени терапевтски дози, не можат да се внесат со нормална исхрана. Сепак, добра вест е што не постои опасност од предозирање, бидејќи употребената количина на витаминот Б3 веќе се користи во некои други терапии.

Прочитајте и...  Преубаво едукативно видео како да им објасниме на нашите деца за новиот коронавирус (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Гордоста пред сè: На овие хороскопски знаци најтешко им е да кажат „извини“

Слободен печат

Преубавата навивачка од Светското првенство во фудбал во Русија, бара маж за во карантин! (ФОТО)

Васко Спасоски

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА со Маја Талевска Печников и нејзините вежби, ајде да вежбаме заедно! (ВИДЕО)

Јасмина Кантарџиева Димков

Ќерката на Здравко Чолиќ ги „запали“ социјалните мрежи со фотографија во мрежасти хулахопки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Што прави светот во изолација? 19 интересни фотки и видеа кои многу ќе ве насмеат! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Прва жртва во кралските редови: Од коронавирус почина шпанската принцеза Марија Тереса!

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Манекенката непрепознатлива, карантинот си го прави своето! (ФОТО)

Слободен печат

Ова се опасни грешки во готвењето: Од јајцата се добива салмонела, а медот може да биде канцероген!

Васко Спасоски

Внимавајте! Коронавирусот може да го има и на овошјето и зеленчукот, еве како да го отстраните!

Васко Спасоски

Овие фотографии од самоизолација се хит на Интернет, не знаеме која од која е посмешна! (ФОТО)

Слободен печат

Лозано се потстрижа „кец“ и ги предизвика другарите да го сторат истото! (ФОТО)

Васко Спасоски

Десерт без јајца и брашно

Слободен печат