Овој тест со ладна вода открива дали имате здраво или болно срце!

Можни се две сценарија откако рацете ќе ги потопите во ледена вода на пола минута – прстите ќе ви станат црвени или бледи (а можеби и накај сини), што покажува колку ви е здраво срцето.

Се работи за тест кој едноставно можете да го направите дома, а кој наводно открива во каква состојба ви е срцето и колку е здраво.

Се што треба да направите е да наполните сад полн со ладна вода (додајте малку и лед), а големината на садот нека биде доволно голема за да може да ги ставите и двете дланки. Потоа потопете ги двете раце во вода и држете ги 30 секунди.


Можни се два резултати:

1. Прстите ви поцрвенеа

Тоа е добар знак, бидејќи црвени прст покажуваат дека веројатно немате проблем со нивото на кислород во крвта и дека срцето и крвотокот ви се здрави.

2. Прстите ви се бледи или дури имаат и сина нијанса

Прочитајте и...  Американска кантри ѕвезда почина од коронавирус: Пред два дена дознал дека е заразен

Тпа пткрива потенцијални проблеми со циркулација на крвта во важето тело и можно е да нивото на кислород во крвта ви е ниско. Во тој случај, после тестот загрејте ги прстите или масирајте ги за да ја подобрите циркулацијата и им ја вратите бојата во нормала.

Исто така, во овој случај не би било лошо да посетите лекар и побарате совет, пренесува TheSun.

Прочитај повеќе

Коронавирус против други вируси изразено во бројки (ВИДЕО)

Слободен печат

„Луј Витон“ распродаде бањарка од 36.500 фунти

Слободен печат

Комичар почина од коронавирус: На 70 години требаше да трча со олимпискиот факел!

Слободен печат

Тајландскиот крал се самоизолирал во хотел на Алпите и си направил харем со 20 жени (ФОТО)

Слободен печат

Легендарниот Раде Шербеџија се огласи со необична снимка: Прави ручек, сече кромид и наздравува

Слободен печат

Еве зошто ги поместуваме стрелките на часовникот и кога ќе престанеме тоа да го правиме

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ова место го посетуваат повеќе од 10 милиони луѓе годишно: Сега е затворено на еден месец (ВИДЕО)

Слободен печат

Шишањето коса во сопствена режија стана хит, еве ги најдобрите совети, а ако нешто „зезнете“ не грижете се – ќе порасне!

Слободен печат

Ја откажаа венчавката, па раскинаа: Денеска сите се прашуваат дали Бен Афлек и натаму ја сака Џенифер Лопез?

Слободен печат

Досега никој не знаеше како изгледаат: Кејт Мидлтон и принцот Вилијам објавија фотографии од нивните работни соби

Слободен печат

Дејвид Ковердејл во свој стил: Објави песна „Coronavirus blues“, па му испрати „важна“ порака на вирусот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Се мислите што да зготвите за ручек? Наша препорака – аргентински ќебапчиња

Слободен печат