Овој тест со ладна вода открива дали имате здраво или болно срце!

Можни се две сценарија откако рацете ќе ги потопите во ледена вода на пола минута – прстите ќе ви станат црвени или бледи (а можеби и накај сини), што покажува колку ви е здраво срцето.

Се работи за тест кој едноставно можете да го направите дома, а кој наводно открива во каква состојба ви е срцето и колку е здраво.

Се што треба да направите е да наполните сад полн со ладна вода (додајте малку и лед), а големината на садот нека биде доволно голема за да може да ги ставите и двете дланки. Потоа потопете ги двете раце во вода и држете ги 30 секунди.


Можни се два резултати:

1. Прстите ви поцрвенеа

Тоа е добар знак, бидејќи црвени прст покажуваат дека веројатно немате проблем со нивото на кислород во крвта и дека срцето и крвотокот ви се здрави.

2. Прстите ви се бледи или дури имаат и сина нијанса

Прочитајте и...  Одржувањето лична хигиена низ вековите: Старите Грци се туширале со црева, на римските аристократи робовите им ги миеле забите

Тпа пткрива потенцијални проблеми со циркулација на крвта во важето тело и можно е да нивото на кислород во крвта ви е ниско. Во тој случај, после тестот загрејте ги прстите или масирајте ги за да ја подобрите циркулацијата и им ја вратите бојата во нормала.

Исто така, во овој случај не би било лошо да посетите лекар и побарате совет, пренесува TheSun.

Прочитај повеќе

Животна приказна на Алберт Ајнштајн: Имал проблеми со дислексија, семејството го сметало за бавен, а учителот тврдел дека од него ништо нема да биде!

Слободен печат

Одржувањето лична хигиена низ вековите: Старите Грци се туширале со црева, на римските аристократи робовите им ги миеле забите

Слободен Печат

Како настанала Статуата на Давид, ремек-делото на Микеланџело

слободен печат

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: „Long shot“ е урнебесна комедија која морате да ја погледнете! (ВИДЕО)

Михаило Донев

Обрнете внимание: Пет најчести грешки кога се похува месо

Слободен печат

Сопругот платил да ја убијат, а таа се појавила на сопствениот погреб

Слободен печат

Остави Коментар

9 − 8 =

Прочитај повеќе

Оскаровецот Хоакин Феникс на дело – Спаси крава и теле од кланица (ВИДЕО)

Слободен печат

Наши миленици: Данте

Слободен печат

Бебе од 10 месеци тежи повеќе од 15 килограми поради тешко нарушување во телото

Слободен печат

Мегзит стапува на сила на 31 март – Што по овој датум го очекува малиот Арчи?

Слободен печат

Оваа комбинација на бои ќе биде апсолутен пролетен хит: Со нив секој стајлинг ќе изгледа скапо и префинето (ФОТО)

слободен печат

Дизајниран познатиот симбол за мир, Мик Џегер со прв самостоен албум и други настани кои ја одбележаа музиката на денешен ден…

Слободен печат