Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Ловоровиот лист е препознатлив по својата специфична арома, па многумина сакаат да го користат при готвење, но помалку е познато дека е исто така природен лек кој има антиинфламаторно и антисептично дејство.

Лисјата на ова растение се богати со разни минерали (калиум, бакар, манган, калциум, железо, цинк, магнезиум, селен) и витамини од групата Б кои се важни за метаболизмот, хормоналната рамнотежа и нормалното функционирање на нервите и мускулите. Затоа ловоров лист се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и ревматизам, како и нервоза и несоница, пренесува Ординација.хр.

Есенцијалното масло од ловор може да се користи за инхалации, како и за дезинфекција на областа во сезоната на настинки и вируси. Но, особено интересни се сирупот од чај и ловоров лист, кој е добар за расчистување на дишните патишта, за ублажување на кашлицата, болки во грлото и бронхитис, како и за зајакнување на имунитетниот систем.

Прочитајте и...  ФОТО: Ќерката на актерот Алек Болдвин повика на гласање со топлес фотографии

Подготовка:

За една чаша чај, доволно се три свежи или суви ловорови листа искинати на помали парчиња. Истурете 2,5 dcl вода и варете 10 минути. Тргнете го од оган и оставете го покриен 10 минути и процедете. Во чајот можете да додадете мед или лимон, а се препорачува да пиете две до три чаши чај на ден.

Поврзани вести

Дубаи ја пушти во употреба најголемата фонтана на светот која влезе во Гинесовата книга на рекорди! (ФОТО)

Слободен Печат

Светот на Дизни доби нова принцеза: Запознајте ја храбрата Раја! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Кејти Холмс ужива во „скромниот“ начина на живот, заедно со своето ново момче (ФОТО)

Слободен Печат

Легендарниот омот на „Бјело дугме“: Девојката со голите гради добила шлаканица од момчето (ФОТО)

Слободен печат

Вкусови што се памтат: Српска кујна – Шуфнудли со кајмак (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат

ФОТО: Кои биле мажите што ги обожаваше Леонардо да Винчи?

Слободен печат

Остави Коментар