Овие знаци ви покажуваат дека не пиете доволно вода и можно е дехидрирање!

Сите знаеме колку е важна водата. Редовното пиење на вода има бројни предности, а одржувањето на здравјето на бубрезите, кожата, мозокот и дигестивниот систем се само некои од нив.

Во летните месеци, кога температурите се повисоки, водата е исклучително важна, а доколку не ја внесете во доволно количини, телото јасно ќе ви го покаже тоа.

„Преку лето телото со потење и дишење губи повеќе течности и го зголемува ризикот од дехидрација. Најчест показател за недостаток на вода е жедта, а може да се појават и главоболки, замор, сува уста и мачнини“, вели д-р Кејт Гримс за Метро.

Знаци кои укажуваат на тоа дека пиете премалку вода:

жед
главоболка
мокрача со темно жолта боја или јак мирис
вртоглавица
мачнини
сува уста
сува кожа
лош здив
замор
проблеми со концентрација
ретко мокрење

Прочитајте и...  Господарка на тетоважите: Има 103 години и е мајстор за тетовирање

Наведените симптоми укажуваат на блага дехидрација, но кај потешките случаи е потребно да се обратите на лекар. Тоа направете го доколку имате слаб пулс, напади, не сте мокреле цел ден, лошо ви е кога ќе станете или сте збунети и деконцентрирани. Посебно внимание е потребно кај децата и повозрасната популација, но и спортистите бидејќи кај нив ризикот од дехидратација е поголем.

Исто така, доколку сте дехидрирани, немојте одеднаш да пиете голема количина на вода, туку земајте помали голтки.

Прочитај повеќе

Топ книги од македонските писателки Бужаровска, Димковска и Пармаковска

Александар Маџаровски

Ели Гулдинг се враќа на сцената: Отворено за психичкото здравје и вознемиреноста

Слободен печат

2000 милиграми витамин Ц дневно за заболените од ковид-19

Слободен печат

Телохранителот на Џони Деп откри како глумецот го исекол прстот

Слободен печат

Четири показатели дека имате вишок отрови во организмот

Слободен печат

Дневен хороскоп за 15 јули: Сензуалност ќе биде она што ќе ви го одбележи денов

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виц на денот: Професори

Слободен печат

Телото ги разоткрива: 12 чудни симптоми поврзани со високо ниво на стрес

Слободен печат

Антониа Гиговска порасна: Погледнете какви фотки сподели на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

Слободен печат

Иако неговиот лик почина во првиот дел, Расел Кроу се надева дека ќе заигра во продолжението на „Гладијатор“

Слободен печат

Италијанскиот милионер и манекенка на магичен начин открија дека чекаат девојче! (ВИДЕО)

Васко Спасоски