Овие промени и сами можете да ги забележите: 5 начини за рано откривање на канцер

Онколошките болести се чума на новото време. Најдобра заштита од нив е самоконтрола и редовни прегледи за рано утврдување на болеста.

1. Погледнете се внимателно

Според статистичките податоци, најчесто неоплазмите се појавуваат на кожата. Од сите забележени случаи, во 14,2% промените на кожата биле малиген меланом, еден од најагресивните тумори, пишува Дејли мејл. Меланомите не можат веднаш да се препознаат бидејќи многу личат на обичните бенки, но неоплазмата дури и визуелно се разликува од здравото ткиво. Поради тоа се препорачува систематски преглед на телото, внимателно проучување на секоја бенка како и на старечките пеги, особено на оние поновите. Поради тоа е веројатно дека ракот на кожата ќе се открие во раната фаза, кога лекувањето е најефикасно.

Прочитајте и...  Како можете да се заштитите од коронавирусот на плажа?

2 Контрола на тежината

Честопати ракот се развива во телото, а при тоа не се чувствува никаква тегоба. Може да се случи показател за појава на оваа болест на пример да биде фактот што човекот се чувстсвува постојано уморен иако доволно спие, правилно јаде и се одмара. Или без промена на навиките во исхраната, килограмите едноставно „се топат“. Во поголемиот број случаи карциномот на желудникот и на панкреасот се крие зад големо и ненадејно губење на тежината.

3. Генетски анализи

Предиспозиција за многу видови карцином е наследната карактеристика, а генетското тестирање открива мутации кои потенцијално можат да го доведат лицето во ризик од рак. Ако некој во семејството веќе имал карцином, се препорачуваат навремени анализи.

Прочитајте и...  Решете го овој тест и дознајте колку сте навистина стари

4. Мамографија

Секоја жена на возраст од 40 до 45 година мора еднаш да направи мамографија, а од 50-тата година барем еднаш во две години мора да отиде на овој преглед.

5. Рак на белите дробови

Според податоците, од оваа болест заболува секој петти пушач. Во ризична група спаѓаат оние кои престанале со пушење пред помалку од 15 години.

Постои метод кој одредува дали спаѓате во ризик од рак на белите дробови. Помножете го бројот на испушени цигари со бројот на годините кога сте пушеле, па добиениот број поделете го со 20. Ако индексот е поголем од 25, во ризичната група сте.

Прочитај повеќе

Романа веќе не е во затвор, чека депортација: Нејзиниот партнер ќе ги врати парите што ги украле

Слободен печат

Ива Кацарска Саздовска, креаторка која ја приближи топлината на дрвото за луѓето да ја примат во своите домови и срца

Ј.К.Д

Како можете да се заштитите од коронавирусот на плажа?

Слободен печат

ВРИЈАТ социјалните мрежи: Панчо од ДНК од Охрид порача „Лепотици, не секој газ е наменет за танга по плажа“ (ФОТО)

Слободен печат.

Бијонсе во соработка со Дизни сними раскошен визуелен албум (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Кога и колку да пиете вода, за организмот да ви функционира совршено

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тијана Дапчевиќ без влакна на јазикот: Нема потреба да се додаваат нови вируси во општеството, и овој што го имаме е сосема доволен

Слободен печат

Хороскоп за 3 август: Раковите ќе флертуваат со колега, пред Скорпиите дилема

Слободен печат

Виц на денот – Сирење

Слободен печат

Рита Ора топлес на Ибица: Пејачката ужива во летото!

Слободен Печат

Дали некои луѓе имаат заштита од коронавирусот?

Слободен Печат

Мачка го украде вниманието од моделите и прошета по модната писта (ВИДЕО)

Слободен Печат