Овие 6 прехранбени продукти ја трошат вашата енергија и постојано сте уморни – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

Овие 6 прехранбени продукти ја трошат вашата енергија и постојано сте уморни

Постојат намирници кои, ако претераме со нив, прават да се чувствуваме преморено. Некои од нив ќе ве изненадат што се наоѓаат на овој список.

Недостатокот на енергија некогаш се должи на динамичниот начин на живеење, но уште почесто причината за тоа е и лошата исхрана.

Постојат намирници кои, ако претераме со нив, прават да се чувствуваме преморено. Некои од нив ќе ве изненадат што се наоѓаат на овој список.

Тестенини

Јаглехидратите ни се потребни за да може да ја подигнат енергијата, но рафинираните шеќери доцедуваат до пад на инсулинот, па затоа и чувствуваме слабост по консумирање поголема количина тестенини.

Сок од портокал

Сокот од портокал купен во тетрапак-пакување во себе содржи пченкарен сируп полн со фруктоза, како и вештачки шеќери и подобрувачи на вкусот. Затоа, подобро е да го цедите од портокали или да ги јадете.

Јогурт

Само јогуртот од проверен производител е добар за вас. Во најголемиот број јогурти е додавано млеко во прав и други хемикалии за згуснување, кои дефинитивно не ви се потребни.

Мисиркино месо

Во мисиркиното месо природно има аминокиселина триптофан, која е природен седатив и поради тоа, ако јадете често мисиркино месо, можете да забележите пад на енергијата потоа.

Леб и бели печива

Ситуацијата е иста како и кај тестенините. Подобро е лебот и печивата да ги замените со производи од интегрално или хељдино брашно, со цели зрна семки и житарици.

Пржена храна

Испржената храна бара посилна преработка во телото, па тоа енергијата ја насочува кон дигестивниот систем, а вас ве остава уморни и поспани.

НЕКОИ СЕКОЈ ДЕН ГИ КОНСУМИРАТЕ: 8 видови храна кои ги влошуваат мигрените

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close