ОВДЕ ОДЕЊЕТО НА РАБОТА Е ПЕКОЛ: Во град со 13 милиони луѓе, возењето е вистинска авантура (ВИДЕО)

Во Киншаса, главниот град на Демократската република Конго, каде живеат 13 милиони луѓе, возењето до работа е борба со загушените патишта полни со дупки, стари автобуси и бројни таксиња и сето тоа надополнето со голема бучава, загадување и несреќи.

Во „шпицот„ просечната брзина на движење е помала од десет километри на час, а од преградијата до центарот се потребни дури два часа.

Како и другите два големи африкански градови, Каиро и Лаго, Киншаса, не успеа да најде баланс меѓу рапидниот раст на популацијата и лошата инфраструктура.

Во наредните години тоа ќе биде уште потешко, бидејќи според проценките на ОН, Киншасе до 2030 година ќе биде меѓу десетте најнаселени градови во светот.

Прочитајте и...  Намален бројот на туристи во Франција, стравуваат од коронавирусот

Во недостаток на приградски железнички, градот е фатално зависен од патиштата, што прави работниците од дома до работа и обратно да минуваат низ вистинска авантура.

Прочитај повеќе

Патничка од Милано се тестира на Инфективна клиника за коронавирус, резултати за 4 часа

Слободен печат

Коронавирусот удри по најбогатите: Најголемите бизнисмени за само еден ден загубија 120 милијарди евра

Слободен печат

Примирјето во Авганистан и понатаму се почитува, можен историски договор со талибанците

Слободен печат

Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Слободен печат

Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Слободен печат

Барние: Преговорите со Лондон почнуваат на втори март

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Слободен печат

Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

Слободен печат

Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат